WAKACYJNY OBRAZEK

Dzień dobry kochane dzieci :)

Witam Was w czwartek 18 czerwca !

Temat  na dziś: Wakacyjny obrazek

Cele: rozwijanie mowy, kształcenie motoryki małej, pobudzanie ciekawości badawczej.

Potrzebne będą: tacka, piasek, 2 szklane pojemniki z wodą: ciepłą i zimną, przedmioty lekkie i ciężkie, muszelki obrazek przedstawiający plażę, kartka od bloku , dobry klej,

Przebieg zajęcia:

• Rozmowa wstępna przy ilustracji przedstawiającej plażę:
  • Co można robić na plaży? ( robić babki z piasku, budować zamek, rysować na piasku, skakać przez fale).

Zabawa rozwijająca motorykę małą:

Dajemy dziecku tackę z piaskiem i prosimy , aby narysowało palcem fale, słońce i chmury.

( rodzic może rysować wspólnie z dzieckiem i pomagać mu, jeśli dziecko ma trudności można wyrównać piasek na tacce i spróbować rysować ponownie).

Zabawy badawcze z wodą ( ciepłą i zimną) - co pływa, a co tonie?

Dziecko dotyka pojemnika z ciepłą , a potem z zimną wodą. Pytamy czy w morzu jest ciepła czy zimna woda? Następnie dajemy dziecku różne przedmioty ( plastikową nakrętkę, kawałek papieru, piłeczkę pinpongową, drewniany klocek, metalowy samochodzik, kamyk) i prosimy, aby kolejno umieściło je w jednym pojemniku z wodą i obserwowało co się z nimi stanie.

Pytamy, co się stało? ( niektóre przedmioty utonęły, a inne są na powierzchni).

Wniosek: przedmioty lekkie unoszą się na wodzie, a ciężkie toną - opadają na dno.

Zabawa matematyczna z muszelkami:

Rozkładamy przed dzieckiem różne muszelki i mówimy, że zostały znalezione na plaży, nad morzem. Prosimy, aby dziecko powiedziało, które są duże, a które małe. Można je podzielić na dwie grupy, a następnie pomagamy dziecku ułożyć muszelki w rzędzie od najmniejszej do największej.

Na zakończenie można wykorzystać muszelki do pracy plastycznej: smarujemy kartkę od bloku klejem i posypujemy piaskiem, następnie doklejamy w różnych miejscach muszelki.

Miłej zabawy i udanego dnia :)

Data dodania: 2020-06-17 17:39:38
Data edycji: 2020-06-17 18:21:25