ŚWIĘTO RODZICÓW - 1 Portret mojej rodziny

Poniedziałek 25.05.2020r.

Temat dnia: Portret mojej rodziny

1. Zabawa konstrukcyjna – budujemy domy dla swojej rodziny

Do zabawy będą potrzebne klocki różnego rodzaju i wielkości. Dzieci budują dom dla swojej rodziny, ważnym elementem zabawy jest opowiadanie dzieci na temat budowli, posłuchajmy dziecięcych wypowiedzi na temat pomieszczeń w domach, liczby pokoi i ich przeznaczenia J

1. Słuchanie opowiadania E. Stadmuller „Dzień rodziny”

Odświętnie ubrani rodzice siedzieli cichutko na widowni, czekając na przedstawienie.

Tymczasem za kulisami trwały gorączkowe przygotowania do występu.

– Proszę pani – alarmował słoń – odpadła mi trąba!

– Przywiąże mi pani ogonek? – przymilała się małpka.

– Oko mi się odkleja! – denerwowała się żabka.

Gdy wszyscy wreszcie byli gotowi, odezwał się gong i na scenę wyskoczyła mama kangurzyca.

– Mama kangurzyca każdego zachwyca – recytował Bartek, wskazując na Magdę. – Ma na brzuchu kieszeń, w niej kangurka niesie – i Magda – hop – wyciągnęła z kieszeni małe, pluszowe kangurzątko.

Zaraz za kangurzycą na scenie pojawiły się dwa słonie – duży i mały.

– A mój tatuś ukochany z drzewa zrywa mi banany – chwaliła się Ada, wachlując się wielkimi szarymi uszami z tekturowych talerzyków.

– Jedz córeczko moja miła, żebyś szybko mi przytyła – mówił Oskar, dyskretnie przytrzymując trąbę z rury do odkurzacza.

Po słoniach występowały, małpki, żabki, kotki i niedźwiadki. Wszyscy czworonożni rodzice czule przemawiali do swych dzieci, a one chwaliły się swoimi rodzicami.

Na koniec Olek, wystrojony w białą koszulę i granatową muchę, wyrecytował: Czy dziecko jest tycie, czy też waży tonę, czy ma długie uszy, czy krótki ogonek, czy ma futro gładkie, w prążki czy też w łaty, ma cieplutki kącik w sercu swego taty. Czy fruwa, czy pływa, czy też pełzać musi, to jest najpiękniejsze dla swojej mamusi. Więc dzisiaj wszyściutkie na świecie dzieciaki ślą swoim rodzicom słodziutkie buziaki.

W tym momencie wszyscy razem wyskakiwali na scenę, żeby posłać całuska, ukłonić się, a następnie paść w objęcia widowni.

Kolejnym punktem programu był słodki poczęstunek, po którym rozpoczął się konkurs tańca z rodzicami.

Wygrała Dominika ze swym tatą, bo rzeczywiście byli najbardziej zgraną i zwariowaną parą.

– Musimy poćwiczyć – przekonywał mamę Olek w drodze do domu. Za rok to my wygramy, a jak nie my, to na pewno Ada z tatą.

3.Rozmowa na podstawie opowiadania:

-Co się działo podczas spotkania rodziców w przedszkolu?

- Jakie postacie występowały w tym przedstawieniu?

Pytania dodatkowe:

- Co lubisz robić z mamą?

- Co lubisz robić z tatą?

Może rodzinnie, dzieci chciałyby przygotować mini przedstawienie? J

4.Oglądanie zdjęć i albumów rodzinnych.

Wspólne oglądanie albumów rodzinnych, wspaniała okazja do rozmowy na temat rodziny, dziadków, opowieści rodzinnych J

1. Album rodzinny – rysowanie kredkami

Kilka kartek – w zależności od ilości osób w rodzinie. Zadaniem dzieci jest narysowanie po jednej osobie z rodziny na jednej kartce. Następnie wraz z rodzicami sklejają kartki tworząc album rodzinny J

Dobrej zabawy, do zobaczenia jutro J