PONIEDZIAŁEK (09.11.2020) - W PASTUSIOWEJ KRAINIE

Dzień Dobry Drodzy Rodzice oraz Dzieci!

W tym tygodniu będziemy pracować zdalnie. Temat tygodniowy to Ogólnopolski Program Edukacji Zdrowotnej – Akademia Aquafresh.

W PASTUSIOWEJ KRAINIE

(09.11.2020r. - PONIEDZIAŁEK)

Cel:

Dziecko:

- zna bohaterów opowiadania i ich cechy charakterystyczne.

1. Na początek proszę Was - Drodzy Rodzice, o przeczytanie dziecku krótkiego opowiadania, w którym zostali przedstawieni główni bohaterowie Pastusiowej Krainy (Billy, Lilly, Milky, Szczotkuś, Robaczek Próchniaczek i Barney):

Ilustracje do opowiadania (bohaterowie Pastusiowej Krainy) – umieszczone są na dole strony w załączniku).

„Pastusiowi Przyjaciele”

Nie za siódmą górą i nie za siódmą rzeką, ale w Pastusiowej Krainie, gdzie na dobre zagościły czystość, higiena i piękny uśmiech, mieszkają Pastusie: Milky, Lilly i Billy. Są zawsze czyste i pachnące, ale nie to jest w nich najbardziej niezwykłe. Wyobraźcie sobie, że wyglądają jak kawałeczki pasty do zębów!

Billy, najstarszy, jest trójkolorowy, a dokładniej: trochę biały, trochę czerwony i odrobinę niebieski. Lilly również wygląda nietypowo: jest dwukolorowa, biało-czerwona. Ich braciszek, biały jak śnieg Milky, to najmłodszy z trójki Pastusiów. Wszystkie Pastusie wiedzą, jak dbać o zęby i zdrowo się odżywiać. Starają się też jeść jak najmniej cukru, który jest bardzo szkodliwy nie tylko dla zębów. Cała trójka chętnie ćwiczy na świeżym powietrzu, pamiętając          o tym, że ruch to zdrowie.

Wraz z nimi w Pastusiowej Krainie mieszkają ich przyjaciele: Szczotkuś i Barney. Wszyscy są dla siebie mili, służą innym pomocą i mogą na siebie liczyć. Szczotkuś, jak każda szczoteczka do zębów, jest prawdziwym specjalistą od szczotkowania. Wie wszystko na temat zasad dbania o higienę jamy ustnej. Tak jak Pastusie przyjaźni się z Barneyem – miłym i uczynnym fioletowym dinozaurem, który przypomina wszystkim o wizytach u lekarza dentysty. Pamięta również o tym, jak ważne jest, by zdrowo się odżywiać i uprawiać sport.

Ale zaraz, zaraz... Jest przecież ktoś jeszcze: jeszcze jeden mieszkaniec Pastusiowej Krainy! Na samą myśl o nim cierpnie mi skóra. To Robaczek Próchniaczek – niemiłe stworzenie, które powoduje próchnicę zębów.

A czy w waszej łazience również można znaleźć taką Pastusiową Krainę?

Rozmowa z dzieckiem na temat opowiadania:

• Omówienie wyglądu i znaczenia każdej postaci (ilustracje bohaterów znajdują się na dole w załączniku).
  • Czego w jedzeniu unikają Pastusie?
  • Który z Pastusiów jest najmłodszy?
  • Kto wie najwięcej na temat szczotkowania zębów?
  • Jak ma na imię fioletowy dinozaur, przyjaciel Pastusiów?

1. Zabawa – Kto jaki jest?:

Rodzic układa na podłodze kartki papieru w różnych kolorach w taki sposób, by pomiędzy poszczególnymi kartkami było dużo wolnego miejsca. Kolory kartek symbolizują bohaterów Pastusiowej Krainy:

• Biały – Milky
  • Fioletowy – Barney
  • Czerwony – Szczotkuś
  • Czarny – Robaczek Próchniaczek

Dziecko przechadza się powoli pomiędzy kartkami. Rodzic wymienia imię wybranej przez siebie postaci, a zadaniem dziecka jest stanąć przy właściwej kartce.

1. Zabawa - Gdzie ukryły się Pastusie?:

Do zabawy można wykorzystać tubkę pasty do zębów. Dziecko na chwile opuszcza pokój lub zamyka oczy, następnie rodzic ukrywa tubkę pasty do zębów w wybranym przez siebie miejscu. Po powrocie dziecko ma za zadanie odnaleźć schowany przedmiot - pomagamy mu w ten sposób, że kiedy zbliża się do miejsca, w którym schowana jest tubka, wołamy „Ciepło”, kiedy zaś się oddala, mówimy: „Zimno”.

ZADANIE DODATKOWE:

1. Kolorowanie wybranego bohatera Pastusiowej Krainy – dziecko wybiera jedną postać, następnie wybrany obrazek koloruje.

W załączniku umieszczone są kolorowanki przedstawiające bohaterów Pastusiowej Krainy. Jeżeli mają Państwo możliwość można wydrukować wybraną przez dziecko postać.

Do zobaczenia jutro!

ŹRÓDŁO:

Postacie bohaterów Pastusiowej Krainy, kolorowanki, opowiadanie:

www.akademia-aquafresh.pl

Data dodania: 2020-11-08 21:18:03