Kap, kap, kap - deszczyk z nieba spadł - 16.11.2020

Witajcie ponownie kochane Krasnoludki!

W tym tygodniu dowiecie się sporo o deszczu, deszczowej pogodzie i o tym jak na taką okoliczność należy się ubrać. Ten tydzień będzie deszczowy, jednak mamy nadzieję, że po nim pojawi się słońce i znowu sie spotkamy!!!

Tymczasem...słuchajcie uważnie, a w ciagu tego tygodnia dowiecie się sporo o pięknym, mokrym świecie...

Propozycje porannych ćwiczeń dla dzieci w tym tygodniu:

1 - zaczarowany deszcz - dziecko biega lub chodzi po mieszkaniu w tempie podanym na bębenku / klaszczące dłonie rodzica i na hasło: ZACZAROWANA GŁOWA - dziecko staje i porusza głową, ZACZAROWANE RĘCE - dziecko staje i porusza rękoma itd.,

2 - deszcz na spacerze - dziecko spaceruje czworakując po pokoju, a gdy rodzic zawoła "deszcz", kuca i próbuje unieść ręce nad głową, tworząc z nich daszek,

2 - skoki przez kałuże - rodzic rozkłada na podłodze np. kawałki materiału, kartki itp, które symbolizują kałuże, dziecko idzie ścieżką i musi każdą kałużę przeskoczyć,

3 - drzewa na wietrze - dziecko stoi w rozkroku i robi skłony na boki, skręty - imitując ruch gałęzi na wietrze.

Prosimy o przygotowanie do zajęć: komputer lub telefon, kartka papieru z narysowaną własnoręcznie sylwetą chmury, niebieska farba.

Temat: Kap, kap, kap - deszczyk z nieba spadł.

PRZEBIEG ZAJĘĆ:

1. " Deszczowa piosenka" - Śpiewające Brzdące

Szanowni Rodzice, włączcie proszę na początek Maluchom piosenkę: https://www.youtube.com/watch?v=nusPMHbwlrQ  Po jej wysłuchaniu porozmawiajcie o deszczu, jak wygląda "mokry" świat, opowiedzcie też proszę jak ważny jest deszcz dla naszej przyrody.

2. "Pada deszczyk" - zabawa paluszkowa

Przeczytajcie proszę Państwo rymowankę i spróbujcie ją wspołnie z dzieckiem zilustrować, wykonując opisane ruchy.

DESZCZYK PADA, DESZCZYK PADA    (stukanie palcami w podłogę)

PARASOLKA SIE ROZKŁADA    (tworzenie parasolki z palca wskazującego i dłoni)

CHMURKI MAŁE SIĘ SPOTKAŁY    (kreślenie w powietrzu kształtu chmur)

I CICHUTKO ROZMAWIAŁY    (dłonie naśladują rozmowę)

DESZCYK PADA MAŁY, WIELKI    (naśladowanie palcami padającego deszczu)

W KAŁUŻE ZMIENIA KROPELKI    (uderzanie całymi dłońmi o dywan)

3. Malowanie palcami - "Padający deszcz"

Rodzice, podajcie proszę swojemu dziecku kartkę z narysowaną własnoręcznie chmurą oraz niebieską farbę. Poproście, aby Maluch malował palcem (opuszkiem) maczanym w niebieskiej farbie deszcz, krople deszczu.

Dziękujemy i do jutra Kochani!

Źródła:

Data dodania: 2020-11-15 19:59:51