POWITANIE WIOSNY

Jak co roku – 21 marca, obchodzony jest w naszym przedszkolu „Pierwszy Dzień Wiosny”.

Od dłuższego czasu z niecierpliwością czekaliśmy na ciepłe promyki słońca oraz wszechobecną zieleń. W tym roku obchody powitania wiosny odbyły się pod hasłem: „Wiosna, wiosna, wiosna, ach to ty!”.

Każdy z nas przyszedł ubrany na zielono. Na początku wyruszyliśmy w przemarszu w pobliżu przedszkola. Trzymaliśmy w dłoniach kolorowe kwiaty z bibuły, gałązki ozdobione wstążkami

i kwiatami oraz plakat. Słychać było dźwięki rozmaitych instrumentów oraz hasło powtarzane przez dzieci: „Słonko! Obudź się! Chcemy wiosnę! Chcemy z Wiosną bawić się!”.

Po powrocie do przedszkola na dzieci w poszczególnych oddziałach czekał listy od „Pani Wiosny

i tajemnicza mapa. Zadaniem dzieci było podążanie za wskazówkami zawartymi na mapie

i odnalezienie ukrytych oznak wiosny.

Pierwszym zadaniem dzieci było ułożenie obrazków z rozsypanki. Składając obrazki dzieci odnalazły pierwszą oznakę wiosny – wiosenne kwiaty. Druga oznaka wiosny – powrót ptaków, to zabawa polegająca na odgadnięciu, jaki ptak znajduje się na ilustracji. Następnie dzieci reagując na symbol pokazywany przez nauczyciela naśladowały zachowania typowe dla bociana (machanie skrzydłami, stanie na jednej nodze). Dzieci miały możliwość uzupełnić sylwety gałązek, przyklejając do nich tyle listków, ile pokazała kostka do gry. Młodsze dzieci wykonały pracę plastyczną pt.: „Wiosenne drzewo”. Odbiły małe rączki pomalowane na zielono na dużej sylwecie drzewa. W trakcie wspólnych zabaw nie zabrakło zabawy przy muzyce. Dzieci zamieniły się w żabki, bociany i wróbelki podczas ilustracji ruchowej do piosenki „Zielona wiosna”. Następnie przedszkolaki bardzo starały się rozwiązać zagadki dotyczące oznak wiosny.

Zwieńczeniem wspólnych zabaw były odwiedziny „Pani Wiosny” wraz z kolorowym towarzyszem – motylkiem. Dzieci otrzymały List z gratulacjami oraz pamiątkowe medale. Ponadto goście obdarowali przedszkolaków nasionami, cebulką dymką i zachęcili do założenia w sali zielonych kącików.

Anna Zdunek

Data dodania: 2022-03-21 19:08:25