REKRUTACJA NA NOWY ROK SZKOLNY 2024/2025 (kliknij w pasek)
Opcje widoku
Powiększ tekst
Powiększ tekst
Pomniejsz tekst
Pomniejsz tekst
Kontrast
Kontrast
Podkreślenie linków
Podkreślenie linków
DEKLARACJA DOSTĘPNOŚCI
DEKLARACJA DOSTĘPNOŚCI
Reset
Reset

POMARAŃCZOWY DZIEŃ - WSPÓLNIE MÓWIMY STOP PRZEMOCY!

POMARAŃCZOWY DZIEŃ - WSPÓLNIE MÓWIMY STOP PRZEMOCY!

 

POMARAŃCZOWY DZIEŃ

W PRZEDSZKOLU MIEJSKIM NR 2 IM. JANA BRZECHWY W CZARNKOWIE.

 

Dla zamanifestowania poparcia Kampanii „19 DNI BEZ PRZEMOCY” Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Czarnkowie ogłosił 5 listopada 2021 r. DNIEM POMARAŃCZOWYM. Celem kampanii jest ogólnospołeczne zaangażowanie się w  sprawy przeciwdziałania przemocy wobec dzieci i młodzieży. Jako placówka dydaktyczno-wychowawcza, nie mogliśmy obojętnie przejść obok tematu, dlatego przedszkole, przy wsparciu rodziców dzieci, przyłączyło się do tak ważnej inicjatywy. Kształtowanie charakterów, rozwijanie empatii, poznawanie własnych uczuć i umiejętności radzenia sobie z nimi  zaczyna się przecież od przedszkola.

 

Kolor pomarańczowy to kolor ostrzegawczy, zawracający uwagę, podobnie jak omawiana, w ramach kampanii, tematyka.  W związku z tym poprosiliśmy rodziców, by właśnie na dzień 5 listopada przygotowali dla dzieci elementy ubrań w kolorze pomarańczowym.

W wyznaczonym dniu, w naszym przedszkolu, królował kolor pomarańczy. Barwie tej towarzyszyło wiele działań, przybliżających dzieci do zrozumienia takich pojęć, jak agresja czy przemoc oraz jak im przeciwdziałać. W obliczu powagi tematu, na kilka chwil w ciągu dnia, milkły dziecięce śmiechy, gdy w poszczególnych grupach przedszkolnych poruszana była tematyka dotycząca agresji i przemocy wobec dzieci.  W najmłodszych grupach nauczycielki skierowały uwagę naszych maluszków na relacje rówieśnicze, w których małe, dziecięce dłonie powinny kojarzyć się im z przyjemnym uczuciem, w myśl zasady RĘCE GŁASZCZĄ NASZYCH KOLEGÓW, A NIE BIJĄ. Podczas rozmów z dziećmi starszymi, przedszkolaki posługiwały się materiałem obrazkowym, ukazującym właściwe i niewłaściwe zachowania ludzi w różnych sytuacjach. Dzieci poznały i omawiały bajki terapeutyczne o złości i agresji oraz nazywały uczucia towarzyszące emocjom, burzącym ich spokój i poczucie bezpieczeństwa. Poznawały techniki radzenia sobie ze złością w sposób bezpieczny i akceptowany przez otoczenie oraz gdzie szukać pomocy w sytuacjach zagrożenia.  Wśród zajęć nie zabrakło również aktywności plastycznej: dzieci wykonały medale i znaki graficzne do hasła wiodącego STOP PRZEMOCY.

 

„Czym skorupka za młodu nasiąknie…” jak mówi mądrość ludowa. Jednodniowa akcja, przybliżająca dzieciom tematykę przeciwdziałania przemocy wśród dzieci, nie wyczerpuje tematu. Jest jednak doskonałym początkiem, by kontynuować działania, żebyśmy wszyscy mogli żyć w świecie wolnym od przemocy. To właśnie nasze przedszkolaki będą budować ten świat, dlatego potrzebują od nas dorosłych dobrych wzorców.

 

Jolanta Szymkowiak-Polcyn

 

 

 

Data dodania: 2021-11-05 13:20:46
Data edycji: 2021-11-05 13:29:12
Ilość wyświetleń: 1203
Bądź z nami
Aktualności i informacje
Biuletynu Informacji Publicznej
Biuletynu Informacji Publicznej