PLAN DALTOŃSKI W NASZYM PRZEDSZKOLU

W minionym tygodniu z okazji urodzin Helen Parkhurst wraz z Polskim Stowarzyszeniem Dalton obchodziliśmy w naszym przedszkolu Tydzień daltoński. Ten czas to dobra okazja do przedstawienia działań podejmowanych na co dzień w naszym przedszkolu.

Plan daltoński to edukacja oparta na indywidualizacji procesu uczenia się i praca oparta na filarach takich jak: samodzielność, odpowiedzialność, współpraca oraz refleksja.

Amerykańska nauczycielka Helen Parkhurst (1887-1957) pisała:

"Jeśli szanujemy dziecko i podążamy za jego możliwościami, to może ono zrobić więcej, niż od niego oczekujemy, a wszystko co dziecko potrafi – nauczycielowi zrobić nie wolno."

Helen przedstawiła swą koncepcję w książce pt. „Wykształcenie wg planu daltońskiego”. Była bliską współpracowniczką Marii Montessori.

Decyzję o wdrażaniu w pracę dydaktyczno-wychowawczą zamierzeń planu daltońskiego, we wszystkich grupach wiekowych naszego przedszkola, rada pedagogiczna przedszkola podjęła w roku szkolnym 2020/2021. Motywacją do podjęcia takiej decyzji było poszukiwanie nowych sposobów wszechstronnego wspomagania rozwoju dzieci.

Imponuje nam fakt, że praca wg zamierzeń planu daltońskiego budzi inicjatywę dziecka oraz wdraża je do samodzielności. Wiemy przecież jak ważne jest, by osiągnąć ją zarówno w działaniu, jak i myśleniu. Cenne jest także, by dzieci miały okazję do refleksji nad swoim działaniem, osiągnęły umiejętność oceniania swojej pracy i zdobyły umiejętność współpracy z innymi w zespole. Dzieci w Planie Daltońskim występują nie tylko w roli osoby szukającej pomocy, lecz stają się także ekspertami wzajemnie dla siebie w wybranych dziedzinach.

Proces dydaktyczno- wychowawczy edukacji daltońskiej jest wizualizowany, dlatego też w naszym przedszkolu spotkacie się Państwo, jaki i Wasze dzieci z wieloma obrazkowymi instrukcjami pomagającymi przedszkolakom w codziennych czynnościach.  Wizualizujemy np. dni tygodnia, kalendarz pogody, plan dnia, kalendarz urodzin, dyżury i tworzymy instrukcje do zadań. W starszych grupach wizualizujemy także zadania indywidualne.

Do tej pory, we wszystkich grupach w naszym przedszkolu opracowaliśmy i wdrożyliśmy różne elementy założeń planu daltońskiego – zależnie od potrzeb i możliwości dzieci. W tym roku szkolnym rozpoczeliśmy proces certyfikacji, który obejmuje cykl szkoleń prowadzonych przez Polskie Stowarzyszenie Dalton. Misją tego Stowarzyszenia jest przede wszystkim rzeczywista zmiana funkcjonowania przedszkola. Dąży ono do ewolucji myślenia o edukacji, nauczaniu i uczeniu się.

Mamy nadzieję, że proces certyfikacji będzie dobrą okazją do wprowadzenia konstruktywnych zmian w proces wychowawczo – dydaktyczny oraz inspiracją do tworzenia nowego sposobu aranżacji przestrzeni. Przede wszystkim jednak chcielibyśmy, by ten czas owocował w wymianę doświadczeń z innymi nauczycielami, refleksyjne spojrzenie na własną pracę, a także był okazją do powstania wielu kreatywnych pomysłów wzbogacających czas spędzany z dziećmi w przedszkolu.

Ewa Grygiel

Monika Matz