OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ PRZEDSZKOLAKA

"Dziś się chcemy bawić w Indian,
dzielnie walczyć z bizonami,
tańczyć z Wodzem przy ognisku,
witać wszystkich okrzykami."

Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka jest okazją do integracji wszystkich dzieci poprzez zabawę. Na ten jeden, wyjątkowy dzień - 20-stego września 2023 roku - Przedszkole Miejskie nr 2 im. Jana Brzechwy w Czarnkowie zamieniło się w indiańską wioskę, by wspólnie przenieść wszystkich w kolorowy świat plemion.

Tuż po śniadaniu, w iście indiańskiej scenerii, w otoczeniu kolorowych pióropuszy, tipi i totemów, przedszkolaków przywitał Wódz Indian. Rytmy, wygrywane przez Wodza na indiańskich bębnach, były początkiem wspólnej, niezapomnianej zabawy. Każdy oddział przedszkolny zamienił się tego dnia w plemię, a okrzykom powitalnym w języku Indian, nie było końca.

Skoro to Dzień Przedszkolaka, konieczne było uroczyste przyjęcie w przedszkolne szeregi nowych podopiecznych. Pasowania na Przedszkolaka, specjalnym insygnium władzy plemiennej, dokonał Wódz w towarzystwie Dyrekcji. Pasowanie zakończyło się gromkim okrzykiem w wykonaniu wszystkich dzieci, po którym Wódz zaprosił przedszkolaki do wspólnego tańca w indiańskich rytmach.

Jak na Indian przystało, dzieci wykazywały się także swą zwinnością, zręcznością i odwagą w przygotowanych dla nich zabawach. Na "konikach" pokonywały przeszkody - kłębowiska żmij i wężów, rzucały tomahawkiem do celu, zdobywały indiański amulet i zamieniły się w poszukiwaczy skarbów. Każde plemię przedszkolne zaprosiło Wodza do wspólnego zdjęcia - to niezapomniana pamiątka dzisiejszego dnia.

Po wielu emocjach wszyscy wrócili do przedszkola, gdzie czekał na dzieci słodki poczęstunek – babeczki - przygotowany przez Panie kucharki. Na pamiątkę dzisiejszego święta, opuszczając przedszkole w kolorowych pióropuszach, dzieci otrzymały także wesoły balonik. Powoli dzień w przedszkolu dobiegł końca. Gdy drzwi zamknęły się za ostatnim dzieckiem czar indiańskiej wioski prysł, ale pozostała w nas radość wspólnej zabawy!

Jolanta Szymkowiak-Polcyn

Ewa Grygiel