Zabawy w domu - 31.03.2020 - WTOREK

W poszukiwaniu koloru WIOSNY

Cele do realizacji na dziś:

*Eksperymentowanie z kolorami – pozyskanie barwy zielonej,w efekcie zmieszania farby żółtej i niebieskiej.

*Rozwijanie umiejętności malowania farbami przy użyciu pędzli.

Dziś zachęcam do eksperymentowania kolorami, przy użyciu farb plakatowych. Zanim to nastąpi, warto zainspirować dziecko, pobudzić do działania.

Przed przystąpieniem do zabawy proponuję przygotować sobie:

- wydruk  listu Pani Wiosny – proszę koniecznie zrobić to w tajemnicy przed dzieckiem, w nagłówku dopisać imię dziecka, zapakować kartkę do koperty, podpisać kopertę imieniem i nazwiskiem dziecka i ukryć ją w jego pokoju (jednak w dość widocznym miejscu

-  farby plakatowe: czerwona i niebieska, pomarańczowa i czerwona, żółta i niebieska

- pojemnik do zgromadzenia przedmiotów w kolorze zielonym

- kartki, pędzel, pojemnik do wody

Zaczynamy zabawę;

1. Dziecko odszuka ukryty list, Rodzic przeczyta go. Można pokazać portret Pani Wiosny (w załączniku do pobrania) Po przeczytaniu należy sprawdzić, czy dziecko zrozumiało jego treść, inicjując kilka pytań, np. Kto do Ciebie napisał list? O co prosi Cię Pani Wiosna?  Do czego potrzebny Wiośnie kolor zielony?

2. Poproście, by dziecko przyniosło do pojemnika zabawki czy inne przedmioty w kolorze zielonym. Po zgromadzeniu przedmiotów warto zwrócić uwagę dziecka, że kolor zielony może mieć różne odcienie, tak samo jest w przyrodzie – inny odcień zieleni mają młode liście na drzewach, a inną – wysoka trawa.

3. Zaproponujcie teraz dzieciom, by wyczarowało kolor zielony z farb. Zacznijcie od nauki rymowanki:

"Czary- mary, czary- mary,
niech się spełnią moje czary.
Hokus- pokus, dzień radosny
wyczaruję kolor wiosny”

1. Zabawa badawcza. Powiedzcie, żeby dziecko wybrało sobie dwie farby i próbowało je ze sobą zmieszać. Mieszać będzie tylko 2 kolory naraz. I tu dziecko zaczyna poruszać się intuicyjnie, dopilnujcie tylko, by korzystało jednocześnie tylko z dwóch kolorów. Gdy trafi w końcu na parę żółty i niebieski, łatwiej mu będzie zidentyfikować, z jakich kolorów możemy uzyskać kolor zielony. Niech eksperymentuje do woli, uzyskując różne odcienie zieleni. Zwracajcie Państwo uwagę na prawidłowe trzymanie pędzla. Zostawcie potem te kartki do wyschnięcia i będzie można z nich np. wyciąć żabki. W czasie eksperymentów z farbami można włączyć dziecku piosenkę „Idzie do nas wiosna” (do pobrania w załączniku)

Dla wytrwałych:

Do pobrania w załączniku obrazek Pani Wiosny, który można pomalować, pokolorować, wykleić, używając różnych odcieni koloru zielonego.

Miłej zabawy

Jolanta Szymkowiak-Polcyn

Źródła udostępnionych materiałów:

Chomikuj.pl użytkownik amaz111  (Pani wiosna – kolorowanka)

Chomikuj.pl użytkownik Amanda (Wiosna – ilustracja)

barwykolory.pl (zdjęcie główne)

Data dodania: 2020-03-27 19:41:20