REKRUTACJA NA NOWY ROK SZKOLNY 2024/2025 (kliknij w pasek)
Opcje widoku
Powiększ tekst
Powiększ tekst
Pomniejsz tekst
Pomniejsz tekst
Kontrast
Kontrast
Podkreślenie linków
Podkreślenie linków
DEKLARACJA DOSTĘPNOŚCI
DEKLARACJA DOSTĘPNOŚCI
Reset
Reset

Zabawy w domu - 28.04.20 - WTOREK

Zabawy w domu - 28.04.20 - WTOREK

Płynie Wisła, płynie, po polskiej krainie My dzisiaj też odbędziemy podróż po Wiśle – królowej polskich rzek i nauczymy się krótkiego wiersza o niej.

 

Cele do realizacji na dziś:

* dziecko wskazuje mapę Polski

* wskazuje na mapie Wisłę

* rozwija koordynację wzrokowo-ruchową

* wykonuje ćwiczenia równoważne

* rozwija procesy pamięciowe

 

Wskazówki przed rozpoczęciem realizacji celów:

 - dziś również posłużymy się mapą Polski z wyraźnie zaznaczoną linią Wisły ( w tej formie jest to najlepsza pomoc do realizacji dzisiejszych celów, bo zaznaczone są tylko interesujące nas elementy) oraz mapą Polski z liniami innych większych rzek. Obie mapy będą potrzebne i są do pobrania w plikach.

- przygotujcie rolkę papieru toaletowego (najlepiej najzwyklejszego, grubego, szarego). Jeśli nie ma, możecie wykorzystać szaliki, kilka sztuk (muszą być spięte ze sobą, np. klamerkami)

- dla chętnych – krepa/ bibuła niebieska, inny kolor bibuły, klej

 

Zaczynamy:

1. Połóżcie, proszę przed dzieckiem kontur mapy Polski (ten z zaznaczoną tyko Wisłą) i zapytajcie, czy rozpoznaje, co to jest – musi paść odpowiedź, że to Polska i rzeka Wisła (utrwalamy wczorajsze wiadomości )

2. Poproście dziecko, aby wodziło palcem po sylwecie Polski (zaczynając od Helu na mapie; niech wodzi powoli, z uwzględnieniem wszystkich krzywizn) – zatacza palcem wzdłuż całego konturu Polski

3. Pokażcie teraz mapkę z zaznaczonymi innymi rzekami , na której Wisła oznaczona jest wyraźniej, Zwróćcie uwagę dziecka, że w Polsce jest wiele rzek, ale Wisła jest największa i najdłuższa, dlatego mówi się o niej, że jest królową rzek.

Przyjrzyjcie się teraz Wiśle i wytłumaczcie dziecku, że rzeka Wisła płynie od dołu do góry.

Niech dziecko położy palec u źródeł Wisły (na dole)  i można opowiedzieć króciutko, że:

 

Początek Wisły zaczyna się w niewysokich górach (można, dla ułatwienia i zwizualizowania sobie tej informacji,  na mapce narysować symbol gór lub wkleić jakiś malutki obrazek) i tu (w tym miejscu, gdzie dziecko trzyma paluszek) rzeka jest jeszcze płytka, niezbyt szeroka, wodę ma bardzo czystą, widać każdy kamień na dnie i nawet pstrągi – ryby, które żyją tylko w bardzo czystej wodzie. Im dalej płyniemy, tym wody w Wiśle przybywa i staje się większą i potężniejszą rzeką. Płynie przez cały kraj i wpada do morza – Bałtyku- zaznaczcie obszar Bałtyku symbolem fal (w czasie tej opowieści, trzymając za paluszek dziecka, odbądźcie „podróż” wzdłuż Wisły).

 

Poproście, by teraz dziecko samo wodziło palcem wzdłuż  Wisły, zaczynając od źródła, kierując się do Bałtyku

 

4. Ułóżcie z papieru toaletowego dość długą serpentynę Wisły. Niech rozłożona będzie nawet wzdłuż pokoju, przechodzi przez korytarz i cięgnie się do jeszcze innego pomieszczenia. Zaznaczamy symbolami źródło Wisły i jej ujście (znajdziecie je Państwo w plikach do pobrania). Poproście dziecko, by ułożyło symbole i zaproponujcie, że będzie się teraz poruszać PO WIŚLE i zacznie od jej źródła. Powiedzcie dziecku, ze zaklada na stopy specjalne poduszkowce, ktore pozwalają stanąć na wodzie, albo, ze wsiada do łódki...bez tego wstepu możemy ułlyszec od dziecka, ze po wodzie sie nie chodzi :-) Dziecko staje u źródła i noga przed nogą (tzw. tip-topy) porusza się po zaznaczonej trasie (po papierze/szalikach), starajac sie, by nie spaść, nie wysunąć nogi  na zewnątrz trasy, aż dojdzie do ujścia – to ćwiczenie równoważne, bardzo ważne dla rozwoju dziecka.

 

5. Po wycieczce na Wiśle, spróbujmy nauczyć wierszyka na pamięć:

 

 

Płynie Wisła! Nasza Wisła!

Najpiękniejsza z polskich rzek.

Zaraz spotka się z Bałtykiem,

każdy Polak o tym wie.

 

6. Aktywność plastyczna, którą można zrealizować w dalszej części dnia to wyklejanie linii Wisły kuleczkami krepy niebieskiej – można wykorzystać w tym celu zieloną mapkę z zaznaczoną linią Wisły. Wytnijcie Państwo kwadraty 3x3cm, dziecko toczy w palcach kulki i wykleja linię Wisły. Podobnie – można wykleić granice Polski, używając dowolnego koloru krepy/bibułki.

 

Miłego dnia!

Jolanta Szymkowiak-Polcyn

 

Źródła udostępnionych materiałów:

https://pl.freepik.com/darmowe-ikony/gory_931199.htm - symbol gór

https://pl.seaicons.com/podroze-morskie-fale-ikona-2/ - symbol morza

https://d-klasa.blogspot.com/2018/02/mapa-polski-partnerzy-z-literkowa.html - mapa Polski

https://www.memrise.com/course/1794285/mapa-polski/5/ - mapa Polski z rzekami

Data dodania: 2020-04-25 20:33:49
Data edycji: 2020-04-28 09:50:44
Ilość wyświetleń: 3861
Bądź z nami
Aktualności i informacje
Biuletynu Informacji Publicznej
Biuletynu Informacji Publicznej