REKRUTACJA NA NOWY ROK SZKOLNY 2024/2025 (kliknij w pasek)
Opcje widoku
Powiększ tekst
Powiększ tekst
Pomniejsz tekst
Pomniejsz tekst
Kontrast
Kontrast
Podkreślenie linków
Podkreślenie linków
DEKLARACJA DOSTĘPNOŚCI
DEKLARACJA DOSTĘPNOŚCI
Reset
Reset

Zabawy w domu - 27.04.20 - PONIEDZIAŁEK

Zabawy w domu - 27.04.20 - PONIEDZIAŁEK

W nadchodzącym tygodniu zajmiemy się rozwijaniem przynależności dzieci do naszego kraju Zaplanowany krąg tematyczny brzmi JESTEŚMY POLAKAMI, a temat dzisiejszego dnia

TO POLSKA WŁAŚNIE

Tu już raczej nie zabawa, ale przyswajanie ważnych informacji, które każde polskie dziecko znać powinno. Uczmy tego dzieci od najmłodszych lat. Przed Państwem duże wyzwanie, ale warto podjąć się realizacji zadań. Temat jest jeszcze dla naszych dzieci dość abstrakcyjny i trudny do zrozumienia, a tym samym do zapamiętania (nie zapamiętujemy informacji, których nie rozumiemy), ale nie poddajemy się.

Cele do realizacji na dzisiejszy dzień:

  • dziecko zna nazwę kraju w którym mieszka
  • utożsamia się z pojęciem JA JESTEM POLAKIEM
  • zna symbole Polski – flaga i godło

 

Proszę, przygotujcie sobie wcześniej:

 - zdjęcia z wakacji lub wycieczek z różnych regionów  Polski, które do tej pory odbyliście (po jednym z każdego regionu). Jeśli się okaże, że macie tylko zdjęcia np. znad Bałtyku, to proponuję znaleźć w gazetach lub na pocztówkach  jeszcze ilustrację gór i Mazur.  Potrzebować będziemy zdjęcia z 3 regionów: MORZE BAŁTYCZKIE, GÓRY (ogólnie – miejsce na południu kraju)) MAZURY. W plikach do pobrania jest karta pracy, którą można wykorzystać, wycinając potrzebne obrazy (zadanie z karty pracy jest nieadekwatne do grupy wiekowej, ale zdjęcia regionów Polski można wykorzystać, gdybyście Państwo nie mieli innych)

- mapę Polski  – tu dobrze byłoby, gdyby miała format większy, na tyle, by można przykleić na niej przygotowane zdjęcia, z zachowaniem położenia miejsc na mapie. Taką mapę można równie dobrze narysować odręcznie, zaznaczając również Wisłę, na większym arkuszu papieru (np., poprzez sklejenie dwóch kartek A4) Przyznaję, niełatwe to zadanie. Dlatego przygotowałam mapę Polski w plikach do pobrania.  Gotowy wydruk jest jednak niewielki.

- można wyciąć ikonki ludzi (w plikach) lub przygotować pisak i na bierząco rysować symboliczne postacie ludzkie ( w odpowiednim momencie, o czym mowa poniżej)

Zaczynamy:

1. Weźcie Państwo do rąk zdjęcia z wakacji i spróbujcie sobie wspólnie z dzieckiem powspominać, gdzie to było (nad morzem, w górach,…). Zawsze wyraźnie nazywajcie MIEJSCA: Tu byliśmy nad POLSKIM MORZEM, tu byliśmy w POLSKICH GÓRACH…Niech przymiotnik POLSKI często pojawia się w Państwa wypowiedziach – oswajamy dziecko z nazewnictwem i przynależnością do kraju. Po skończeniu omawiania zdjęć, przejdźcie do omawiania ewentualnie przygotowanych ilustracji z innych regionów Polski, stosując te same zasady co wyżej.

 

2. Połóżcie teraz przed dzieckiem ilustrację mapy Polski. Spytajcie, się, czy wie co to jest? Jeśli odpowie, że mapa Polski – to doskonale! Jeśli jednak nie, musimy mu to w najbardziej zrozumiały sposób wytłumaczyć. Można mapę przyrównać do zdjęcia i powiedzieć, że gdybyśmy pofrunęli wysoko, wysoko do góry i spojrzeli w dół, to pod nami zobaczylibyśmy nasz kraj POLSKĘ. Gdybyśmy zrobili jej zdjęcie, to taki właśnie kształt ma nasza Polska. Na tym zdjęciu widać byłoby też najdłuższą i największą rzekę w Polsce. Ta rzeka nazywa się WISŁA – tłumacząc dziecku, wskazujcie jednocześnie wymieniane nazwy.

Powiedzcie teraz dziecku, że wszyscy ludzie, którzy się urodzili w Polsce i tu mieszkają to Polacy – mówiąc to, połóżcie na mapie Polski wycięte ikonki ludzi (można również kilka symbolicznych narysować markerem). Powiedzie: Ja się urodziłam w Polsce i jestem Polką (tata powie Polakiem), Ty się urodziłeś w Polsce i jesteś Polakiem (Polką). Polacy powinni zwiedzać swoją Polskę, żeby zobaczyć jaka jest piękna.

Pokażcie teraz dziecku miejsce, gdzie leży Morze Bałtyckie (można użyć określenia NA GÓRZE Polski). To właśnie nad tym morzem tak pięknie się bawiliśmy – dziecko przykleja zdjęcie w miejscu, gdzie na mapie leży Bałtyk

Analogicznie – wskazujcie pozostałe miejsca na mapie, z używaniem nazw ogólnych GÓRY, JEZIORA…. Za każdym razem dziecko wkleja zdjęcia (ilustracje) w odpowiednie  miejsca (na tym etapie wiekowym nie używamy regionizacji, bo jest to zbyt abstrakcyjne pojęcie dla dziecka). W przypadku posługiwania się mapą, pobraną z plików, po prostu umieszczamy zdjęcia obok kształtu Polski i robimy strzałki markerem do miejsc, gdzie faktycznie leżą.

 

TYM SPOSOBEM POWSTAŁA PIĘKNA MAPA WASZEJ PODRÓŻY PO POLSCE.

 

3. Powiedzcie teraz dziecku, że każdy kraj ma swoje symbole czyli takie znaki, żebyśmy mogli wiedzieć, co to za kraj. Symbolami Polski są flaga biało-czerwona i godło. Pokażcie teraz godło i omówcie jego wygląd – biały orzeł w koronie na czerwonym tle. Pokażmy dziecku też flagę Polski, zwróćcie jego uwagę na to, że flaga podzielona jest na dwie RÓWNE części, a kolory na fladze ZAWSZE SĄ W TYM SAMYM MIEJSCU, dziecko nazwie te kolory. UWAGA: dla dzieci rocznik 2017 w zupełności wystarczy tylko informacja o fladze, wygląd godła i nazewnictwo z nim związane można teraz pominąć – to mógłby być nadmiar informacji na jeden dzień. Można włączyć drugi symbol, czyli właśnie godło Polski dopiero wtedy, jak dziecko dobrze zapamięta wygląd flagi Polski.

4. Teraz czas na pamięciowe opanowanie tematu przez dziecko – każdy maluch musi to wiedzieć, podobnie jak znać swój adres zamieszkania. Powiedzcie dziecku te zdania:

 

Nasz kraj nazywa się Polska.

My jesteśmy Polakami, ja jestem Polakiem, ty jesteś Polakiem.

Symbole Polski to godło i flaga.

Flaga Polski jest biało-czerwona.

 

Dla utrwalenia wiedzy, tym razem zaczynacie mówić zdanie, dziecko je kończy:

NASZ KRAJ NAZYWA SIĘ….

MY JESTEŚMY ….JA JESTEM… TY JESTEŚ…

SYMBOLE POLSKI TO…I…

FLAGA POLSKI JEST…

 

5. W dalszej części dnia można wykonać z dzieckiem flagę Polski. Zadaniem Państwa będzie podzielenie kartki na dwie równe części, dziecko wypełni sylwetę dowolną techniką. Po skończeniu pracy wklejcie proszę patyczek lub pasek tekturki z jednej strony flagi.

 

Miłego dnia

Jolanta Szymkowiak-Polcyn

Źródła udostępnionych materiałów

Chomikuj.pl użytkownik Lim0nka – Godło Polski, Flaga Polski

Chomikuj.pl użytkownik Mirada – skanuj0031(1)

Chomikuj.pl użytkownik Nulek11 – CCF20091201­_00001.jpg

Chomikuj.pl użytkownik kanka69 – 8.jpg (mapa Polski – regiony)

Chomikuj.pl użytkownik MonaJaZ - zdjęcie główne

https://pl.dreamstime.com/fotografia-royalty-free-ludzie-ikona-setu-image39923637-ikonki ludzi

Data dodania: 2020-04-25 20:06:22
Data edycji: 2020-04-28 09:22:50
Ilość wyświetleń: 680
Bądź z nami
Aktualności i informacje
Biuletynu Informacji Publicznej
Biuletynu Informacji Publicznej