Zabawy w domu - 07.04.20 - WTOREK

Robimy kartki świąteczne - Świątecznym zwyczajem kartki rozdaję – wykonanie kartek świątecznych

Cele do realizacji na dziś:

*poznanie wybranych tradycji wielkanocnych (Zajączek, Śmigus-Dyngus, świąteczne życzenia)

*uczestniczenie dziecka w przeżywaniu miłych emocji, związanych z obdarowywaniem osób bliskich

*wyzwalanie radości tworzenia

*budowanie satysfakcji z wykonanego zadania

Zanim rozpoczniemy zabawę, warto przygotować:

- kalendarz, najlepiej taki tygodniowy lub plakatowy (lub wydruk załącznika)

- kartkę i długopis

- kartkę z bloku technicznego (ilość zależna będzie od tego, ile kartek świątecznych zechce wykonać dziecko

- materiały plastyczne (dowolne) do wykonania kartek świątecznych – warto sobie wstępnie przygotować pomysł na technikę plastyczną lub kilka technik do wyboru

- wydruki kolorowanek (tylko dla chętnych)

Zaczynamy:

1. Pokażcie Państwo dzieciom kalendarz i wyjaśnijcie krótko jego rolę. Wskażcie dzisiejszy dzień w kalendarzu i zaznaczcie go kółeczkiem. Nazwijcie ten dzień (dziś jest wtorek) i powiedzcie, że niedługo będzie Wielkanoc. Powiedzcie, że Wielkanoc to takie święto i będzie trwała 2 dni. Wskażcie te dni w kalendarzu i można narysować przy nich symbole:1 dzień – symbol np. ZAJĄCZKA – powiedzcie dzieciom, że tego dnia przyjdzie do Nich Zajączek i przyniesie upominki dla dzieci.  W drugim  dniu można narysować symbol wody, np. kropelki  i wytłumaczyć dziecku, że tego dnia można trochę polewać się wodą bo tak ludzie robili kiedyś i my teraz też o tym pamiętamy. Powiedzcie dziecku, że  to jest taki specjalny dzień i nazywa się Śmigus-Dyngus (dziecko nazwy nie zapamięta, ale już będziemy Go z tą nazwą oswajać). Policzcie wspólnie, ile dni pozostało do Zajączka, a ile do Śmigusa-Dyngusa. Kartkę z kalendarza MOŻNA UMIEŚCIĆ W WIDOCZNYM MIEJSCU I DOPILNOWAĆ, ŻEBY DZIECKO CODZIENNIE PRZELICZAŁO LICZBĘ DNI, DZIELĄCĄ Was od Wielkanocy.

2. Zwróćcie uwagę dziecku, że jak jest Wielkanoc to Rodzina się ze sobą spotyka (babcie, dziadkowie, ciocie, kuzyni, itp.), wspólnie cieszą się z tych dni i składają sobie życzenia WESOŁYCH ŚWIĄT, a jak się nie mogą ze sobą spotkać to można wysłać im specjalne obrazki – kartki świąteczne. W tym momencie możecie Państwo pokazać dziecku takie kartki (jeśli są w domu w Waszych zbiorach tradycyjne kartki świąteczne – to rewelacyjnie, jeśli nie – można posiłkować się wydrukiem kartek, w ostateczności pokazać dziecku na monitorze telefonu, komputera)

3. Koniecznie podkreślcie, że ze względu na nasze bezpieczeństwo TERAZ NIE MOŻEMY SIĘ Z INNYM SPOTYKAĆ, ale pokażemy im, że o nich pamiętamy i przygotujemy wspólnie kartkę – dziecko ją namaluje (narysuje, wyklei). Sprawimy innym tymi kartkami dużą radość, a jak inni się cieszą to i my jesteśmy zadowoleni i szczęśliwi. Dziecko wykona zatem taką kartkę, a Rodzic zrobi jej zdjęcie i razem z życzeniami wyślecie ją telefonicznie (MMS) do członków rodziny. Przygotujcie spis osób, którym wyślecie kartkę i życzenia. Dobrze byłoby, gdyby dziecko samo zdecydowało, komu chce wysłać życzenia (przy okazji ćwiczymy nazywanie członków rodziny, np. babcia Kasia, ciocia Ewa itp.)

4. Wykonanie kartek świątecznych. Możecie skorzystać z gotowych kolorowanek, załączonych do dzisiejszych materiałów lub wykorzystać własne pomysły i inwencję dziecka. Po skończeniu koniecznie od razu zróbcie Państwo zdjęcia prac i, w towarzystwie dziecka, roześlijcie te zdjęcia do członków rodzin z dopiskiem świątecznych życzeń. Oczywiście, dziecko może wykonać 1 pracę i to samo zdjęcie może być rozesłane do wszystkich. Wybór należy do Was.

Życzę miłej zabawy

Jolanta Szymkowiak-Polcyn

Źródła materiałów do pobrania:

www. polskatimes.pl (kartka z kalendarza)

Chomikuj.pl użytkownik zuzanna262 (Wielkanoc – kolorowanki)

https://zszywka.pl/p/moje-kartki-wielkanocne-17376454.html (karki ręcznie robione)

https://wabrzezno.com/2019/04/kartki-wielkanocne-na-wystawie-pokonkursowej/(wystawa kartek świątecznych)

Data dodania: 2020-04-03 19:02:08
Data edycji: 2020-04-06 22:19:19