PIĄTEK (20.11.2020) - OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ PRAW DZIECKA/ ZŁE PRZEWODNIKI CIEPŁA I DOBRE PRZEWODNIKI CIEPŁA

(20.11.2020)

Witam wszystkich serdecznie! Zapraszam do zabawy:

Temat dnia: Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka/ Złe przewodniki ciepła i dobre przewodniki ciepła

Cele:

• poznawanie swoich praw i obowiązków,
  • poznawanie złych przewodników ciepła i dobrych przewodników ciepła.

O Prawach Dziecka rozmawialiśmy już trochę w zeszłym tygodniu, jednak warto jeszcze dziś wrócić do tego tematu.

Jest to dzień, w którym uwaga wszystkich skierowana jest na dzieci i ich prawa. Nasze przedszkole zawsze obchodzi to bardzo ważne święto razem z UNICEF.

UNICEF jest największą na świecie organizacją w całości dedykowana dzieciom. Wszystkie działania organizacji mają na celu zapewnienie dzieciom na świecie możliwości korzystania z ich praw. UNICEF jest strażnikiem Konwencji o Prawach Dziecka na świecie. Symbolem organizacji jest kolor niebieski – niebieski gwarantuje prawa wszystkim dzieciom!

Źródło: Odkrywam Siebie BB+, wyd. Mac

Odkrywanie złych przewodników ciepła i dobrych przewodników ciepła za pomocą doświadczeń z ciepłą wodą i z zimną wodą.

• Rozpoznawanie za pomocą dotyku, czy woda jest ciepła, czy zimna – NALEŻY ZACHOWAĆ OSTROŻNOŚĆ PRZY CIEPŁEJ WODZIE

(Przy okazji można przypomnieć dziecku podstawowe oznaczenia, zastosowane w  każdym domu – czerwony kolor oznacza ciepłą wodę, niebieski kolor to zimna woda)

• Określanie poprzez dotyk, czy dłonie są ciepłe po zetknięciu z ciepłą wodą, a zimne – po zetknięciu z zimną wodą.

• Doświadczenie i obserwacja: Co dzieje się z przedmiotami drewnianymi, metalowymi, szklanymi i z tworzywa sztucznego zanurzonymi w ciepłej wodzie i w zimnej wodzie?

POTRZEBUJEMY:

• 2 miski,
  • drewniany przedmiot (np.: drewniany klocek),
  • szklany przedmiot (np.: mały słoik),
  • metalowy przedmiot (np.: nożyczki)
  • przedmiot z tworzywa sztucznego (np.: nakrętka, plastikowa klamerka).

Do jednej miski wlewamy ciepłą wodę, a do drugiej zimną. Dziecko kolejno zanurza przedmioty w zimnej wodzie, a potem w ciepłej – każdorazowo sprawdza, jak zmienia się temperatura przedmiotów.

UWAGA: NALEŻY ZACHOWAĆ OSTROŻNOŚĆ PRZY CIEPŁEJ WODZIE

• Wyciągnięcie wniosków:

Przedmioty ze szkła i z metalu rozgrzewały się (lub schładzały), a drewniane i z tworzywa sztucznego – nie rozgrzały się.

Rodzic wyjaśnia, że szkło i metal przewodzą ciepło, a drewno i tworzywo sztuczne – nie przewodzą. Materiały, które przewodzą ciepło, nazywamy przewodnikami ciepła. Te, które źle przewodzą ciepło (nie nagrzewały się), to izolatory.

MIŁEGO DNIA!

Źródło obrazów: pixabay.com, mac.pl