Witam Was w środę. Do świąt zostały nam trzy dni. Zapoznajcie się dzisiaj z wielkanocnymi zwyczajami.
Wielkanocne zwyczaje
Posłuchaj wiersza, zobacz film i ilustracje klikając w poniższe linki i spróbuj odpowiedzieć na pytania:
- Jakie mamy tradycje i zwyczaje wielkanocne?
- Co wkładamy do święconki?
- Który zwyczaj lub tradycja najbardziej ci się podoba i dlaczego?
„Jak to będzie?” Fragment wiersza M. Konopnickiej
Jutro będzie Wielkanoc, babki w piec już wsadzone, gotują się kiełbasy i mieć będziemy święcone! Najpierw obrus bielutki mama na stół położy na nim stanie pośrodku ten baranek Boży.
Jajkiem będziemy się dzielić wszyscy w domu z kolei, życzyć sobie pociechy, życzyć sobie nadziei. Potem będą mazurki, właśnie robi je mama. A rodzynki, migdały - obieram ja sama.
A na zakończenie zabawa „Spacer kurczątek” - opowiastka ruchowa: dziecko udaje, że jest kurczątkiem i ilustruje ruchem usłyszane słowa.
W koszyku leżało bardzo dużo jajek, z których miały wykluć się niebawem małe kurczątka (dziecko kuca skulone na dywanie i się nie rusza). Nagle jajko zaczęło się poruszać, a jego skorupka powoli pękać (dziecko zaczyna się przeciągać, prostować ręce i nogi). Po chwili z jajka wykluł się mały kurczaczek. Mały ptaszek zaczął się rozglądać i trącać dziobkiem (dziecko rozgląda się, dotyka rękami siebie i rzeczy, które są w pobliżu). Mama kura zabrała kurczątko na pierwszy spacer. Pisklaczek ustawił się za mamą i wyruszył oglądać podwórko (dziecko ustawia się w szeregu za mamą i idzie za nią udając, że macha skrzydełkami).