DOMOWE ZABAWY CZ.7

Dzień dobry kochani!

Układanki z figur to ćwiczenie rozwijające bardzo wszechstronnie. Dziecko rozwija percepcję wzrokową, orientację przestrzenną, oswaja się z kształtami różnych figur i uczy się je rozpoznawać. Uczy się cierpliwości i koncentracji na zadaniu, a także rozwija kreatywność i twórcze myślenie. Ponadto przy dzisiejszych zadaniach dzieci będą ćwiczyć umiejętność wycinania nożyczkami po linii.

Dziś pobawimy się figurami geometrycznymi. Na początek Rodzice przeczytajcie dzieciom wierszyki o figurach i porozmawiajcie o ich kształtach ( po przeczytaniu każdego wiersza, wspólnie z dzieckiem rysujemy na kartce , a następnie wycinamy daną figurę i omawiamy jej wygląd).

Koło                                                                                   Trójkąt
Ma je samochód                                                             Ta figura jest
i nawet rower Zosi.                                                         jak czapeczka krasnoludka.
Jest całe okrągłe,                                                             Gdy podarujesz jej pół kółka
kątów wręcz nie znosi.                                                   będzie z niej piękna łódka

Prostokąt                                                                          Kwadrat
Ma cztery rogi,                                                                 Ma cztery takie same boki,
dwa boki długie i krótkie dwa.                                      i cztery kąty do tego ma.
Nie jest kwadratem, choć kwadratowych                   Gdy takich figur na planszy wiele

kuzynów ma

Kuba z Kasią w warcaby gra.

Teraz przygotujcie 4 dłuższe kawałki sznurka i wspólnie spróbujcie ułożyć z nich na podłodze cztery figury: koło, trójkąt, prostokąt i kwadrat.

Czas na zabawę ruchową:

Dziecko biega między figurami , kiedy rodzic klaśnie w ręce i wymieni nazwę figury, dziecko zatrzymuje się i wskakuje do odpowiedniej figury ułożonej ze sznurka na podłodze. Zabawę powtarzamy kilka razy, aby dziecko chociaż raz znalazło się w każdej figurze.

Po zabawie na  kolorowych kartkach rysujemy poznane figury o różnych wielkościach, a następnie wycinamy. Należy wyciąć wiele figur, gdyż będą potrzebne do układania: domków, zwierząt, robotów i innych obrazków. Takie obrazki można wymyślać samodzielnie lub układać wg wzoru.

Można ułożyć obrazek z figur na kartce i przykleić, a następnie ozdobić swoją pracą plastyczną swój pokój.

Udanej zabawy z figurami

Data dodania: 2020-03-30 08:09:42