DOMOWE ZABAWY CZ.17

Witajcie kochane Jeżyki po Świętach Wielkanocnych. Mam nadzieję, że spędziliście je miło, chociaż inaczej niż zwykle. Ponieważ nadal niestety jeszcze nie możemy spotkać się w przedszkolu zapraszamy ponownie na naszą stronę.

W tym tygodniu nasz temat kompleksowy to: DBAMY O ZIEMIĘ.

Temat dnia: Przyjaciele przyrody.

Cele: dziecko rozwija mowę, odpowiada na pytania dotyczace wiersza, wie jak dbać o naszą planetę.

Potrzebne będą: karton, a w nim: butelka plastikowa, plastikowa reklamówka, gazeta, szklana butelka lub słoik oraz puszka.

1.Na początku dziecko wyjmuje kolejno z kartonu przygotowane przedmioty  i zadajemy mu pytania .- Co to jest?- Z czego jest zrobione?- Czy możemy te wszystkie rzeczy wyrzucić do jednego pojemnika?

2.Słuchanie wiersza: "Przyjaciele przyrody"

My, przedszkolaki, na ziemskiej kuli
wiemy, że Ziemię trzeba przytulić,
zadbać o lasy, powietrze, wodę,
kwiaty, zwierzęta – całą przyrodę.
To źle marnować wodę w kąpieli
od poniedziałku aż do niedzieli.
Po co bez przerwy nurkować w wannie?
Lepiej z prysznica zrobić fontannę!
Torba foliowa szczerzy zębiska.
– Jestem z plastiku, sztuczna i śliska.
Gdy będę plackiem leżeć na wodzie,
fokom i żółwiom chętnie zaszkodzę!
– Ja także! – wrzeszczy ze szkła butelka.
– W lesie się smażę niczym iskierka,
a gdy rozgrzeję się jak ognisko,
pożar wywołam i spalę wszystko!
– Czy wy nie wiecie, okropne śmieci,
że na planecie mieszkają dzieci?
Szust! Posprzątamy bałagan wielki,
osobno papier, plastik, butelki!
Pstryk! Pamiętamy, by gasić światło,
wiemy, że pożar wywołać łatwo,
a gdy widzimy sarenkę w lesie,
to nie wrzeszczymy, aż echo niesie!
Ten, kto przyrodę niszczy i truje,
niech się kolcami jeża pokłuje!

3.Rozmowa na temat wiersza:- O czym wiedzą wszystkie przedszkolaki?- Kiedy bardziej oszczędzamy wodę: podczas kąpieli, czy gdy bierzemy prysznic?- Komu może zaszkodzić torba foliowa?- Jak może zaszkodzić przyrodzie szklana butelka?- Dlaczego trzeba segregować śmieci?- O czym powinniśmy pamiętać, gdy wieczorem wychodzimy z pokoju?- Jak powinniśmy zachowywać się w lesie?- Co powinno spotkać osobę, która niszczy i truje przyrodę?

4.Czas na zabawę ruchową: Dziecko jest kwiatkiem i siedzi skulone na dywanie. Kiedy Rodzic mówi "słonko świeci, kwiaty rosną", dziecko powoli wstaje i podnosi ręce do góry. Następnie Rodzic mówi: "wieje wietrzyk", dziecko lekko kołysze się. Kiedy Rodzic mówi: "wąchamy kwiaty", dziecko wdycha powietrze nosem, a wydycha ustami.

5.Zabawę można powtórzyć kilka razy, a następnie ułożyć na podłodze różne kwiaty z klocków, jakie macie w domu,

6.Na zakończenie proszę wyszukać na YOUTUBE piosenkę ekologiczną ZoZi -"Świat w naszych rękach"i wspólnie posłuchać.        Miłej zabawy :)

Data dodania: 2020-04-13 18:50:16
Data edycji: 2020-04-14 18:39:47