DOMOWE ZABAWY CZ. 13

Drodzy Rodzice i drogie dzieci witamy Was serdecznie we wtorek 7 kwietnia 2020r.

Przygotowaliśmy dziś dla Was zabawy matematyczne.

Dzisiaj będą potrzebne: kartki, nożyczki, kredki lub farby.

Temat dzisiejszego zajęcia: Liczymy pisanki.

Cele: dziecko przelicza elementy w zakresie 5 oraz stosuje liczebniki główne i porządkowe w zakresie 5.

1. Na poczatek proszę wpisać w wyszukiwarkę: https://www.youtube.com/watch?v=OTPObfVuHCY

i posłuchać piosenki pt.: "Pisanki, pisanki jajka malowane"

"Pisanki, pisanki jajka malowane,

nie ma Wielkanocy bez barwnych pisanek.

Pisanki, pisanki jajka kolorowe,

na każdej pisance bajki pisankowe.

Na pierwszej kogucik, a na drugiej słońce.

Śmieją się na trzeciej laleczki tańczące.

Na czwartej kwiatuszki, a na piątej gwiazdki.

Na każdej pisance piękne opowiastki."

2. Pytania do dzieci :

- Ile było pisanek? (można jeszcze raz posłuchać piosenki i razem z dzieckiem policzyć pisanki)

- Co było namalowane na pierwszej pisance?

- Co bylo namalowane na drugiej pisance?

- Co bylo namalowane na trzeciej pisance?

- Co było namalowane na czwartej pisance?

- Co było namalowane na piątej pisance?

3. Proszę teraz narysować i wyciąć pięć sylwet jajek i narysować lub namalować farbami :na pierwszym     jajku kogucika, na drugim słońce, na trzecim laleczki tańczące, na czwartym kwiatki a na piątym gwiazdki.

( dziecko może rysować, a rodzic może mu pomagać i podpowiadać, przy tej pracy można ponownie posłuchać piosenki).

4.Teraz proszę, aby dziecko ułożyło pisanki wg kolejności, tak jak w piosence i policzyło ile ich jest, dotykając palcem każdej pisanki podczas liczenia.

5. Następnie zadajemy  pytania, w ten sposób, aby dziecko używało liczebników porządkowych:

np.: Na której pisance były tańczące laleczki? (dziecko przelicza ułożone w kolejności pisanki dotykając        palcem i odpowiada: na trzeciej , Na której pisance były gwiazdki?, Na której pisance było słońce? itd.

6. Zabawa ruchowa: "Kura szuka kurczątka"

Rodzic jest kurą, dziecko kurczątkiem. Rodzic odwraca się do ściany i odzywa się ko, ko, ko..... .    Dziecko w tym czasie chowa się np. za fotel lub pod biurko. Po chwili mama kura zaczyna szukać kurczątka, które odzywa się cicho pi, pi, pi..... . Kiedy mama kura znajdzie kurczatko można zamienić się rolami. Jeśli w domu jest rodzeństwo można zaprosić je do zabawy.

7. Na zakończenie jeszcze raz słuchamy piosenki i wspólnie liczymy pisanki.

Miłej zabawy:)

Data dodania: 2020-04-06 18:28:44