Domowe inspiracje część 38 - 8.05.2020

Domowe inspiracje część 38              -    8.05.2020

Temat dnia: Dania też leży w Europie.

Cele główne:

• rozwijanie mowy,
  • zainteresowanie jednym z krajów europejskich - Danią,
  • zapoznanie z Hansem Christianem Andersenem – duńskim pisarzem.

Pokazanie na mapie Europy – Danii.

Rodzic wskazuje Danię na mapie Europy, podaje nazwę jej stolicy – Kopenhaga. (Dania należy do UE). Pokazuje flagę Danii.

Wysłuchaj ciekawostek o tym kraju.

Dania jest krajem, który leży w północnej części Europy. Największym miastem i jednocześnie stolicą tego państwa, jest Kopenhaga. Dania jest monarchią konstytucyjną, co oznacza, że królestwem w dalszym ciągu rządzi rodzina królewska. Obecnie jest to królowa Małgorzata II. Dania jest siedmiokrotnie mniejsza od Polski. 30 % całego kraju stanowią małe wyspy i wysepki, których jest na terenie Królestwa Danii, aż 406!

Dania jest bardzo ekologicznym krajem, który coraz bardziej stara się dbać o środowisko naturalne. Aż 30% energii, produkowana jest w elektrowniach wiatrowych.  W Danii jest ponad dwa razy więcej rowerów niż samochodów.

Przedstawienie autora baśni – duńskiego baśniopisarza Hansa Christiana Andersena.

Słuchanie opowiadania rodzica na podstawie utworu lub odczytanie go:

Był sobie pewnego razu książę, który chciał się ożenić z księżniczką, ale to musiała być praw- dziwa księżniczka. Jeździł więc po całym świecie, żeby znaleźć prawdziwą księżniczkę, lecz gdy tylko jakąś znalazł, okazywało się, że ma jakieś „ale”. Księżniczek było dużo, jednak książę nigdy nie mógł zdobyć pewności, że to były prawdziwe księżniczki. Zawsze było tam coś niezupełnie w porządku.

Wrócił więc do domu i bardzo się martwił, bo tak ogromnie chciał mieć za żonę prawdziwą księżniczkę.
Pewnego wieczoru była okropna pogoda; błyskało się i grzmiało, a deszcz lał jak z cebra; było strasznie
. Nagle ktoś zapukał do bramy miasta i stary król wyszedł otworzyć.

Przed bramą stała księżniczka. Ale mój Boże, jakże wyglądała, co uczyniły z niej deszcz i słota! Woda spływała z włosów i sukienki, wlewała się strumykiem do trzewiczków i wylewała się pię- tami, ale dziewczynka powiedziała, ze jest prawdziwą księżniczką.
„Zaraz się o tym przekonamy” – pomyślała stara królowa, ale nie powiedziała ani słowa, poszła do sypialni, zdjęła cał
ą pościel, na spód łóżka położyła ziarnko grochu i na nim ułożyła jeden na drugim dwadzieścia puchowych materaców, a potem jeszcze dwadzieścia puchowych pierzyn. I na tym posłaniu miała spać księżniczka.

Rano królowa zapytała ją, jak spędziła noc.
− O, bardzo źle – powiedziała księżniczka – cał
ą noc oka nie mogłam zmrużyć! Nie wiadomo, co tam było w łóżku. Musiałam leżeć na czymś twardym, bo mam całe ciało brązowe i niebie- skie od sińców. To straszne!
Wtedy mieli już pewność, że była to prawdziwa księżniczka, skoro przez dwadzieścia mate- raców, dwadzieścia puchowych pierzyn poczuła ziarnko grochu. Taką delikatną skórę mogła mieć tylko prawdziwa księżniczka.
Książę wziął ja za żonę, bo teraz był pewny, że to prawdziwa księżniczka, a ziarnko grochu od- dano do muzeum, gdzie jeszcze teraz można je oglądać, o ile go ktoś nie zabrał.
Widzicie, to była prawdziwa historia.

Rozmowa na temat utworu. Rodzic pyta:

• Z kim chciał ożenić się książę?
  • Jak wyglądała księżniczka, która pewnego dnia zapukała do bramy miasta?
  • Jak królowa chciała się przekonać, czy jest to prawdziwa księżniczka?
  • Czy dziewczyna okazała się prawdziwą księżniczką?

Rysowanie ilustracji do wysłuchanej bajki według pomysłu dzieci.

Chętne dzieci mogą ją także obejrzeć:

Popołudniu zaczyna się weekend!

Nie wiem czy wiecie, że klocki Lego wynaleziono właśnie w Danii. Nazwa Lego® jest skrótem dwóch duńskich słów godt leg leg godt, co oznacza „dobrze się bawić”. Zbuduj ładną budowlę z ukochanych przez dzieci na całym świecie klocków lego.

Dobrej zabawy! Hu hu!

Data dodania: 2020-05-07 20:01:21