CO PŁYWA? CO TONIE?

Domowe inspiracje część 10       - 27.03.2020

Temat: Zabawa badawcza – Co pływa? Co tonie?

Cele:

• wykonywanie doświadczeń i formułowanie wniosków

DOŚWIADCZENIE:  ,,CO PŁYWA, CO TONIE?”

Przygotowujemy miskę z wodą. Następnie do miski wrzucamy różne przedmioty, np.: ołówek, kamień, moneta, gwóźdź, piasek, spinacz biurowy, klucz, korek, magnes, spinacz, plastikowy klocek. Obserwujemy i omawiamy z dzieckiem co dzieje się z tymi przedmiotami, wyciągając wnioski.

Następnie dziecko wrzuca ( przykładowe przedmioty): skruszony styropian, skorupki od orzecha, piórko, piłeczkę pingpongową, kawałeczek drewna, papier i inne lekkie przedmioty - Wypowiedzi dziecka dotyczące jego przewidywań, na temat: Co się stanie, kiedy wrzucimy te przedmioty do wody? Omawamy co dzieje się z nimi dzieje i dlaczego tak się zachowują.

WYJAŚNIENIE:

Po wykonaniu doświadczenia, dziecko wymienia przedmioty, które pływały po wodzie, czyli: ołówek, drewniany klocek, plastikowy klocek, piłeczka pingpongowa, kawałek styropianu i z jakich surowców zostały wykonane: drewno, plastik, styropian. Wie, że te przedmioty pływały dlatego, że zostały wykonane z takich właśnie materiałów, a zatoneły przedmioty z metalu: moneta, gwóźdź oraz magnes.

CIEKAWOSTKA NA ZAKOŃCZENIE: Rodzic może poprosić dziecko o wrzucenie kulki z plasteliny - dziecko obserwuje co się z nią dzieje, a następnie tę samą plastelinę rozpłaszcza (tworzy z niej łódkę) i kładzie na wodzie - plastelina nie tonie. (statek ulepiony z plasteliny pływa na powierzchni wody ponieważ po uformowaniu zwiększył swoją objętość, więc woda może działać do góry dużo większą siłą wyporu)

Na wyjaśnienie tego zjawiska przyjdzie pora za kilka lat, niemniej można w ten sposób rozbudzać dziecięcą  wyobraźnię i ciekawość światem:)

Bawcie się dobrze! Udanego odpoczynku podczas weekendu!

ps. Z dzieciństwa pamiętamy, że najlepsze eksperymenty i zabawa wodą odbywały się zawsze podczas kąpieli;)

Pływa z pewnością także łódeczka z papieru, może uda się złożyć i puścić w wannie?!: https://www.youtube.com/watch?v=mF3mUchYAi0

Data dodania: 2020-03-26 20:56:44
Data edycji: 2020-04-02 20:01:51