Czwartek - 21.05.2020

Drodzy Rodzice, drogie Dzieci. Dzisiaj mamy czwartek. A jak czwartek to….. ćwiczenia.

Temat dnia: Ćwiczymy z mamą lub tatą.

Cele:

- kształtuje świadomość własnego ciała w przestrzeni oraz umiejętność dzielenia przestrzeni

- wspomaga rozwój poprzez ruch, kontakt emocjonalny i wzrokowy

- kształtuje poczucie bezpieczeństwa i pewności siebie

Dzisiejsze zabawy i ćwiczenia - Metoda Ruchu Rozwijającego Weroniki Sherborne. Ubierzcie się w wygodne, sportowe rzeczy – rodzice też. Myślę, że będziecie się dobrze bawić. Zaczynamy!!!

I. Ćwiczenia i zabawy.

1. „Tapczan”- dorosły kładzie się na wznak – dziecko kładzie się na dorosłym.

2. „Paczka” - dziecko zwija się w „paczkę” – kłębek. Dorosły próbuje rozwiązać „paczkę”tzn rozprostować ręce i nogi. Następnie zmiana.

3. „Skała” - rodzic klęka na kolanach podpierając się rękami. Dziecko usiłuje przewrócić „skałę”.

4. „Naleśnik” - zawijamy dziecko w koc i toczymy po podłodze.

5. „Moje – Twoje” - rodzic z dzieckiem siedzą naprzeciw siebie i wykonują kolejno polecenia np. dotknij swojej głowy, pokaż prawą rękę, dotknij mojego nosa, dotknij łokcia itd.

6. „Pociąg” - siad w rozkroku. Przed rodzicem siedzi dziecko. Dorosły odpychając się od podłogi rękoma porusza „pociąg” do przodu, przesuwane jest dziecko.

7. „Koniki” - dziecko leży na kocu, rodzic w pozycji stojącej, trzyma rogi koca i ciągnie po podłodze. Może nastąpić zamiana ról.

8. „Kłoda” - dziecko leży na plecach, rodzic próbuje obrócić je na brzuch. Zamiana ról.

9. „Kołysanie w fotelikach” - dziecko siada rodzicowi na kolanach. Rodzic przytula dziecko i kołysze się z nim słuchając muzyki relaksacyjnej.

To już koniec. Jak było? Opowiedzcie rodzicom jakie mieliście odczucia podczas ćwiczeń. Byliście weseli czy smutni, a może złościliście się. Czy było jakieś ćwiczenie, gdzie nie czuliście się bezpiecznie? A jak czuli się rodzice?

II. Zabawy z wyrazami.

Kto ma jeszcze siły może poćwiczyć dzielenie wyrazów na sylaby (wyklaskiwać i liczyć ile jest sylab) oraz wysłuchiwanie głosek w wyrazach 3 – 4 głoskowych (co słyszę na początku, a potem, co jest następne).

Dziękuję wszystkim, do usłyszenia – raczej do napisania :) jutro.

Agnieszka Grolewska

Data dodania: 2020-05-20 20:52:32