Zabawy w domu - 26 czerwca - PIĄTEK

Kochane dzieci, jak ten czas szybko biegnie. Znowu mamy piątek : )

Witam Was bardzo serdecznie 26 czerwca!

Temat na dziś: Wakacje nad morzem - ćwiczenia logopedyczne.

Cele: Usprawnianie narządów mowy: języka, warg i żuchwy.

Środki dydaktyczne: lustro oraz opowiadanie.

Przebieg zajecia:

Rodzic mówi do dziecka : dziś opowiem ci wakacyjną historyjkę: "Jak język wybrał się nad morze".

Rodzic siada z dzieckiem przed lustrem, czyta opowiadanie i demonstruje ćwiczenia logopedyczne, a następnie powtarza je z dzieckiem po kilka razy.

" Język wyjechał na wakacje nad morze. Bardzo sie zdziwił, gdyż poraz pierwszy w życiu je zobaczył ( dziecko wysuwa wargi do przodu i mówi: oooo).Nie spodziewał się, że morze jest takie duże ( dziecko wysuwa język do góry - do nosa i do dołu - do brody). I takie szerokie ( dziecko przesuwa język od jednego do drugiego kącika ust). Wskoczył do wody i przeskakiwał przez fale ( dziecko przesuwa język od górnych zębów do dolnych). Zobaczył wśród nich pływające rybki ( dziecko wysuwa wargi mocno do przodu). Potem rozłożył sobie kocyk       ( dziecko wędruje językiem po podniebieniu od górnych zębów w stronę gardła) i leżał nieruchomo ( dziecko kładzie język na dole jamy ustnej, czubek i boki języka dotykają dolnych zębów). Później poszedł grać w siatkówkę plażową (dziecko odbija czubek języka w różnych miejscach od podniebienia).

Po udanych wakacjach nad morzem język wrócił autem do domu ( dziecko naśladuje odgłosy auta brum, brum, brum)

Po podróży trzeba umyć samochód, więc zapraszam do zabawy - masażyku :" Myjnia samochodowa"

Rodzic staje najpierw za dzieckiem :

• Polewanie auta wodą.      Rodzic gładzi dłonią plecy dziecka,
  • Skrapianie szamponem.   Rodzic lekko uderza w plecy dziecka opuszkami palców,
  • Szczotkowanie karoserii.  Rodzic lekko drapie plecy dziecka,
  • Woskowanie.                       Rodzic lekko ugniata plecy dziecka wewnętrzną stroną dłoni,
  • Przecieranie szyb i lusterek.  Rodzic wykonuje okrężne ruchy masujące.

Teraz rodzic z dzieckiem zamieniają się rolami.

Na zakończenie proponuję zabawę ruchowa: "Powitanie, pożegnanie"

Rodzic z dzieckiem biegają po dywanie , na hasło "Powitanie" zatrzymują się , stają na przeciwko siebie i podają sobie rękę.  Potem znowu biegają , a na hasło " Pożegnanie" , zatrzymują się na przeciwko siebie i machają do siebie rękami. Zabawę powtarzamy kilka razy.

Miłej zabawy i udanego dnia :)

Data dodania: 2020-06-25 15:57:59
Data edycji: 2020-06-25 16:57:38