Zabawy w domu - 15.06.2020 - PONIEDZIAŁEK

Witajcie Pomidorki w poniedziałek 15 czerwca :)

Rozpoczynamy nowy tydzień zatytułowany: WAKACYJNE PODRÓŻE

Temat na dziś: Dokąd pojedziemy na wakacje?

Cele: dziecko wnioskuje dokąd dzieci pojadą na wakacje, rozwijanie sprawności manualnej: dziecko tworzy kompozycję z elementów - żaglówkę.

Środki dydaktyczne: proszę przygotować kartkę, kolorowy papier, klej, nożyczki, obrazki przedstawiające: miasto, wieś, góry i morze, plecak i wakacyjne akcesoria: okulary słoneczne, lornetkę, lupę, apteczkę, piłkę, wiaderko, łopatkę.

Przebieg zajęcia:

• Rozpoczynamy zagadką:

" Morze, góry lub jeziora.

Pociąg wjeżdża już na stację.

Lato wreszcie się zaczęło.

Czas rozpocząć więc ... (wakacje)"

• Rodzic rozkłada przed dzieckiem 4 obrazki przedstawiające: miasto, wieś, góry i morze.
  • Następnie pyta dokąd pojadą dzieci:
  • Kasia zobaczy: pole, krowę, świnkę, kurę ( dziecko odpowiada - wieś i wybiera odpowiedni obrazek),
  • Krzyś zobaczy: statek, piasek, fale i muszelki (morze),
  • Zosia zobaczy: pagórki, owce, źródełko, drewniane chatki ( góry),
  • Wiktor zobaczy: tramwaje, muzeum, zabytki, ulice (miasto).

Zabawa dydaktyczna: " Co warto zabrać na wakacje" - rodzic pokazuje dziecku wcześniej zapakowany plecak. Dziecko z zamkniętymi oczami wyjmuje kolejno rzeczy i stara się powiedzieć do czego służą: lornetka, okulary słoneczne, lupa, apteczka, piłka, wiaderko, łopatka itp.

• Zabawa ruchowa przy piosence: " Jedzie pociąg z daleka" (włączamy na Youtube) - rodzic z dzieckiem tworzą pociąg i rytmicznie poruszają się do piosenki.
  • Zaproszenie dziecka do wykonania pracy plastycznej - żaglówki. Pomagamy dziecku wyciąć dwa trójkąty ( żagle) i trapez (łódkę). Podczas wycinania rozmawiamy z dzieckiem na czym możemy pływać po morzu lub jeziorze ( statkiem, łódką, żaglówką) . Wyjaśniamy do czego służą żagle. Następnie pokazujemy wzór pracy ( jest w załączniku). Dziecko przykleja gotowe elementy wg wzoru. Na koniec może domalować fale oraz wykonać słońce i chmurki.
  • Rozmowa na temat wykonanej pracy i zawieszenie jej na widocznym miejscu.

Miłej zabawy i pracy :)

Data dodania: 2020-06-14 18:46:04