REKRUTACJA NA NOWY ROK SZKOLNY 2024/2025 (kliknij w pasek)
Opcje widoku
Powiększ tekst
Powiększ tekst
Pomniejsz tekst
Pomniejsz tekst
Kontrast
Kontrast
Podkreślenie linków
Podkreślenie linków
DEKLARACJA DOSTĘPNOŚCI
DEKLARACJA DOSTĘPNOŚCI
Reset
Reset

ZABAWY DOMOWE - ŚRODA 31.03.2021

ZABAWY DOMOWE - ŚRODA 31.03.2021

 -Witam Was kochani w środę. Wielkanoc już za kilka dni. W sobotę już święcimy pokarmy . Dziś chciałabym Wam przybliżyć znaczenie symboli wielkanocnych , to znaczy dlaczego wkładamy do koszyczka akurat takie pokarmy i ozdoby i jakie mają one znaczenie.

 

Temat dnia: Symbole wielkanocne.

Cele: dziecko odgaduje wielkanocne zagadki, zna znaczenie pokarmów i ozdób święconych na Wielkanoc, wykonuje girlandę z zajączków.

 

-Zacznijmy od zagadek o niektórych z nich:

  • Pleciony ze słomy albo z wikliny. W święta do kościoła go zanosimy. Co to? Koszyczek wielkanocny.
  • Na wielkanocnym stole to ona króluje. Polana słodkim lukrem i gościom smakuje. Co to? Baba wielkanocna
  • Zgodnie ze starym, wielkanocnym zwyczajem słodkie prezenty dzieciom rozdaje. Kto? Zajączek.
  • W wielkanocnym koszyczku leżeć będą sobie. Zanim je tam włożę, ślicznie je ozdobię. Co to? Pisanki.

 

- A teraz Rodzice przeczytają Wam o znaczeniu wszystkiego, co wkładamy do wielkanocnego koszyczka.

 

Symbole wielkanocne:

  Baranek w koszyczku wielkanocnym – symbol zmartwychwstałego Chrystusa, czystości, pokory, niewinności, posłuszeństwa. Baranek przypomina o tym, że Jezus odkupił nasze grzechy i jesteśmy zaproszeni na Ucztę Pańską. Powinien mieć najważniejsze miejsce w koszyczku oraz świątecznym stole, by przypominał o najważniejszym przesłaniu Wielkiej Nocy. Baranek może być zrobiony z masła, z cukru, z chleba lub z czekolady. 

 

Jajka w koszyczku wielkanocnym – symbol nowego życia, płodności, odrodzenia. Według zwyczaju w niedzielę wielkanocną należy podzielić poświęcone jajko na tyle części, ile jest osób w rodzinie. Następnie wszyscy dzielą się pokarmem i składają sobie życzenia wielkanocne. Tradycja mówi, że swój kawałek powinno się zjeść na stojąco, ma to zapewnić zdrowie. Kolory skorupek jajek mają znaczenie. Żółty, zielony, różowy to symbole nowego życia, odrodzenia, nadziei, urodzaju i radości. Czerwony przypomina o męce Chrystusa, Jego zwycięstwie oraz krwi (esencji życia). Niebieski symbolizuje czystość i zdrowie, brązowy – ziemię, czarny z białym – szacunek dla zmarłych, a fioletowy oznacza żałobę wielkopostną. Jajka można dowolnie dekorować, gdyż są ważną i piękną ozdobą koszyczków oraz stołów wielkanocnych. Nazywa się je w zależności od techniki zdobienia. Najpopularniejsze to pisanki, kraszanki, nalepianki i drapanki.

 

Chleb w koszyczku wielkanocnym – symbol ciała Jezusa, pokarm niezbędny do życia, dar Boży. Ma zapewnić pomyślność i dobrobyt. Symbolizuje codzienne potrzeby człowieka: godne życie, gościnność, sytość.  

 

Wędliny, mięso w koszyczku wielkanocnym – mają symbolizować dostatek, zamożność, płodność i zakończenie postu. W koszyczku powinny znaleźć się różne wyroby mięsne (np. szynka, kiełbasa, polędwica).

 

 Sól w koszyczku wielkanocnym – nieśmiertelność, trwałość, oczyszczenie, prawda. Życiodajny minerał ma odstraszać zło. Chroni od zepsucia i jest kwintesencją życia.

 

 Pieprz i chrzan w koszyczku – symbolizują mękę i cierpienie Chrystusa. Według tradycji ludowej mają zapewnić siłę.

 

 Ciasto w koszyczku (baby, kołacze, serniki) i nabiał – symbol umiejętności, doskonałości, przyjaźni człowieka z przyrodą. Wiklina (z wielkanocnego koszyka) – wytrwałość, zdolność do odradzania. Najczęściej koszyczki robione są z wierzbowych gałązek, które symbolizują nieśmiertelność duszy.

 

Bukszpan w koszyczku – życie wieczne, odrodzenie. Roślina jest przez cały rok zielona, dlatego symbolizuje nadzieję i wieczność.

 

 Symbole wielkanocne: dekoracje na świątecznym stole:

 

Zajączek – symbol wiosny, odradzającej się przyrody, witalności i pokory. Powinien znaleźć się na wielkanocnym stole. Według tradycji śpi z otwartymi oczyma, dzięki czemu pierwszy zobaczył Zmartwychwstanie Pana.

 

 Kurczaczek – symbol nowego życia, odrodzenia. Powinien znaleźć się wśród świątecznych dekoracji stołu wielkanocnego, gdyż oznacza radość.

 

 Młoda pszenica, pędy owsa, rzeżucha – życie, odrodzenie, zmartwychwstanie. Powinny znaleźć się na świątecznym stole. Symbolizują zieloną łąkę, dlatego też na nich powinno się ustawić figurę baranka. Całość powinna znaleźć się w centralnym miejscu stołu wielkanocnego.

 

- Czas na zabawę: dziś proponuję „wyścig z jajkiem na łyżce”. Można zaprosić do zabawy rodzeństwo.Wyznaczamy trasę, może to być slalom , idziemy do mety niosąc jajko na łyżce, tak,  aby nie spadło.(Jeśli będzie ładna pogoda to zabawę można przeprowadzić na podwórku lub w ogrodzie)

 

  • Na zakończenie proponuję wykonać dekorację świąteczną „ girlandę z zajączków”, którą  będziecie mogli ozdobić okno lub dowolne miejsce w domu. Potrzebny będzie sznurek, szablon zajączka, nożyczki, klej, wata i kolorowy papier, może być też we wzorki. Na filmiku jest pokazane jak wykonać taką ozdobę. https://youtu.be/8V3W8Tv7Q7o   (Źródło babyonline.pl)

Miłej zabawy. Pozdrawiam :)

 

Takie piękne  baranki wykonali Eliza, Lenka , Wiktor , Mikołaj i Klara. A girlandy z zajączkami przesłali jeszcze Elizka , Mikołaj i Wiktor. Dziękuję bardzo, wszystkie prace są śliczne. Pozdrawiam wszystkie dzieci :)

 Jeśli ktoś jeszcze chciałby pokazać swoje prace proszę wysłać zdjęcia na mojego maila: nauczycielka7@wp.pl

Data dodania: 2021-03-30 16:39:26
Data edycji: 2021-03-31 20:46:39
Ilość wyświetleń: 356
Bądź z nami
Aktualności i informacje
Biuletynu Informacji Publicznej
Biuletynu Informacji Publicznej