Piątek - 29.05.2020

Dzień dobry. Dzisiaj proponuję kilka zabaw, które można sobie wybrać. Przeczytajcie i zastanówcie się na co macie ochotę.

Temat dnia: zabawy z rodzicami.

Cele:

- wzmacnianie więzi rodzinnych przez zabawę, przez spędzanie razem czasu

- rozwijanie wyobraźni, poszerzanie słownictwa, utrwalanie układania zdań prostych i złożonych

Propozycje zabaw.

1. Zabawa w piratów.

W tej zabawie zamieniacie się w piratów, którzy będą poszukiwać skarbu.

Na początku razem z rodzicem narysujcie mapę mieszkania. Rodzic w jednym miejscu mieszkania schowa skarb i oznaczają go na mapie.

Teraz można się przebrać za pirata – opaska na oko, dorysowane wąsy, zawiązana chustka na głowie – kto co ma. Płyniecie na łóżkach – czyli okrętach i podążacie do wyznaczonego celu. W niektórych miejscach na mapie można narysować, napisać zadanie do wykonania.

2. Wielka księga liter.

Potrzebne będą: duży zeszyt, kredki, pisaki, kolorowy papier, naklejki, klej.

Tworzenie księgi liter jest czasochłonne, ale gdy będzie skończona na pewno będziecie dumni ze swojego dzieła. Na każdej kartce piszemy inną literę korzystając z alfabetu (rodzice mogą pomóc, ponieważ nie wszystkie litery znacie lub pamiętacie. Do każdej litery można narysować rzeczy, przedmioty rozpoczynające się daną głoską. Można pisać małe literki. Dużą literę można ozdobić.

3. Jestem majsterkowiczem.

Potrzebne będą: różnej wielkości kartony, materiały plastyczne.

W tej zabawie można ruszyć wyobraźnią i wyczarować z kartonów co się chce. Można stworzyć domek, mebelki, auta, zbroję rycerską i wiele innych rzeczy. Kartony można malować, oklejać, wycinać, doklejać różne elementy itd.

4. Poznajemy smaki.

Teraz zabawa dla niejadków. Celem będzie odgadywanie smaków warzyw, owoców, przekąsek (co jest w domu). Potrzebne będą przepaski na oczy, które uniemożliwią widzenie spożywanych przekąsek oraz kawałeczków owoców czy warzyw. Gdy zjesz podany kawałek jedzenia, musisz odgadnąć co jadłeś/łaś. Można powiedzieć jaki smak ma, jaką konsystencję, czy smakowało.

5. Opowiadacze historii.

Jedno z uczestników zabawy zaczyna opowiadać historię, którą kolejna osoba podejmuje w przerwanym momencie (można się umówić, że każdy mówi np. 3 zdania), i tak w kółko. I tak powstanie historia.

6. Zabawa w skojarzenia.

Zabawę rozpoczyna rodzic, mówiąc dowolne słowo np. lody. Teraz ty mówisz słowo, które kojarzy ci się z lodem np. zimno. Potem rodzic szuka skojarzenia do zimno – zima. I tak na zmianę, aż wam się znudzi:).

Dzisiaj to już wszystko. Zapraszam w poniedziałek. A w poniedziałek będzie  ……..

Agnieszka Grolewska

Data dodania: 2020-05-28 20:10:36