DOMOWE ZABAWY CZ. 23

Dzień dobry kochani w środę 22 kwietnia :)

Dzisiejszy temat to : Zabawy przy piosence pt.: "Malowany wózek"

Cele: dziecko słucha piosenki, uczestniczy w zabawie ilustracyjnej do piosenki.

Potrzebne będą: piosenka pt.: "Malowany wózek", którą znajdziecie na YouTube oraz korona ( można wykonać ją wspólnie z dzieckiem z papieru).

Przebieg zajęcia:

• Zaczniemy od ćwiczeń dykcyjnych o treści baśniowej: dziecko powtarza za Rodzicem: " Król Karol kupił królowej Karolinie korale koloru koralowego.", " Krasnoludek ma czerwone ubranko i czerwone buciki.", " Śliska szosa, śliska szosa, a po szosie Szymon szedł", (najpierw dziecko powtarza tylko po jednym wyrazie).
  • Zabawy przy piosence pt.:" Malowany wózek"
  • Wysłuchanie piosenki.
  • Rozmowa na temat treści piosenki.
  • Wyjaśnienie znaczenia niezrozumiałych słów i zwrotów: "wniebogłosy", "dęba staną włosy."
  • Określenie liczby zwrotek.
  • Kto wystąpił w piosence ? Co robiły te postacie?
  • Zabawa incsenizowana do piosenki:  I zwrotka : Rodzic z dzieckiem tworzą zaprzęg trzymając się za ręce i poruszają się wokół krzesła, II zwrotka: zaprzęg zatrzymuje się przed krzesłem - chatką  Baby - Jagi. Dziecko naśladuje trzaskanie z bicza, a Rodzic wciela się w rolę Baby - Jagi siada na krześle i śpiewa słowa : "Kto mnie tutaj wzywa". III zwrotka: dziecko kłania się przed Babą- Jagą i rytmicznie kołysze się na boki. IV zwrotka : dziecko grozi czarownicy palcem, w tym czasie Baba- Jaga trzyma się za głowę i kiwa nią na boki.
  • Czas na zabawę ruchową: Dziecko stoi odwrócone do ściany, Rodzic stoi po przeciwnej stronie. Kiedy Rodzic wypowie slowa: "raz, dwa, trzy Baba - Jaga patrzy, dziecko odwraca się i stara się po cichu dobiec do Rodzica, jednak, gdy po wypowiedzeniu tych słów Rodzic się odwróci dziecko musi stanąć bez ruchu. Zabawę powtarzamy, aż dziecko dobiegnie do Rodzica.
  • Zabawa rozwijajaca spostrzegawczość: Rodzic prosi dziecko, aby się odwróciło lub wyszło do drugiego pokoju. W tym czasie chowa koronę. Kiedy dziecko wróci ma za zadanie ją odnaleźć. Rodzic pomaga dziecku mówiąc ciepło , ciepło, gdy zbliża się do schowanej korony, a zimno, zimno, gdy się od niej oddala.
  • Gdy dziecko znajdzie koronę , zakłada ją na głowę, siada na krześle - tronie i wspólnie z Rodzicem powtarza rymowankę: "Siedzi król (królowa) na tronie w srebrzystej koronie, pięknie go (ją) witamy i ładnie się kłaniamy". Zabawę można powtórzyć zamieniając się rolami.
  • Na zakończenie jeszcze raz słuchamy piosenki pt. : Malowany wózek"  Udanej zabawy:)
Data dodania: 2020-04-21 17:56:16
Data edycji: 2020-04-21 19:21:34