ZADANIA O PTAKACH (15.04.2020r.)

WIOSENNE POWROTY II

"Zadania o ptakach”

15.04.2020 r.

Dzień dobry Drodzy rodzice oraz Entliczki-Pentliczki!

1. Na początku proponuję kilka ćwiczeń gimnastycznych, które rozwijają świadomość własnego ciała:
  • Wirujący bączek – dzieci ślizgają się w kółko na brzuchu, a następnie na plecach.
  • Chowamy się – dzieci w siadzie, przyciągają kolana do głowy, chowają głowy; rozprostowują się do pozycji leżącej.
  • Gorąca podłoga – dzieci biegają z wysokim unoszeniem kolan.
  • Na szczudłach – dzieci chodzą na sztywnych nogach.
  • Ugniatamy podłogę – dzieci w leżeniu na plecach, wciskają wszystkie części ciała w podłogę.

Proszę poprosić dzieci o wybranie sobie dziesięciu klocków, patyczków lub innych liczmanów.

1. Rozwiązywanie zadań tekstowych metodą symulacji.

Dziecko wybiera sobie 10 klocków. Rodzic czyta treść zadania, a dziecko stara się je rozwiązać, dokładając klocki lub je odkładając.

• Na drzewie siedziało 7 wróbli. (Dziecko układają przed sobą 7 klocków). Potem przyleciały jeszcze 3 wróble. (Dziecko dokłada jeszcze trzy klocki). Ile wróbli siedzi teraz na drzewie?

Dziecko liczą klocki i podają ich liczbę, odpowiadając na pytanie.

Dziecko układa działanie: 7 + 3 = 10 i odpowiadają na pytanie.

• Na drzewie było 8 gołębi. (Dziecko układa przed sobą 8 klocków). Przejeżdżający samochód wystraszył je i wszystkie odleciały.
     (Odsuwa 8 klocków). Ile gołębi pozostało na drzewie?

Dziecko liczy pozostałe klocki i odpowiadają na pytanie.

Dziecko układa działanie: 8 – 8 = 0 i odpowiadają na pytanie. W ten sposób dzieci rozwiązują podobne zadania.

Brawo! Teraz czas na kolejne ciekawe zadanie.

Proszę przygotować klocki w kształcie figur geometrycznych lub wyciąć z papieru figury geometryczne.

3. Zabawa twórcza –
Ptaki z figur.

Dzieci układają z klocków w kształcie figur geometrycznych wymyślone przez siebie ptaki. Przeliczają, ile klocków z kształcie danych figur zostało użytych.

ZADANIA W KSIĄŻKACH NA DZIŚ

Dziś ponownie do wykonania jest dość dużo kart pracy, w związku z czym zalecam podzielić ich ilość wykonywaną przez dzieci jednorazowo na mniejsze części, uwzględniając przy tym ich możliwości.

Karta pracy, cz. 3, s. 63, 64

Karty pracy Nowe przygody Olka i Ady. Litery i liczby, cz. 2, s. 56–57.

Do jutra!

Data dodania: 2020-04-14 21:03:17