Zabawy w domu - 21.05.20 - CZWARTEK

Mówiąc o rodzinie, nie możemy pominąć roli TATY, który, podobnie jak mama, zazwyczaj zajmuje w sercu dziecka równie ważną rolę.

Dzisiejszy temat zabaw: TATUŚ JEST MOIM BOHATEREM

Cele do realizacji:

- dziecko dostrzeże rolę taty w rodzinie

- zauważy, jakie czynności w domu wykonuje jego tata

- wykona plakat MÓJ TATA W DOMU

Zanim rozpoczniemy:

- przyda się dziś znowu rękawiczka, ale z materiału, z wełny.  Przymocujcie do palca wskazującego jakąś główkę, może być wycięta z papieru twarz – zróbcie kukiełkę RĄCZUSI – tak umownie nazwiemy ją. Dla lepszego zobrazowania sobie tego, proszę zerknąć na przykłady rękawiczkowych kukiełek, które znajdziecie Państwo w plikach

- Do koperty włóżcie zdjęcie TATY dziecka  - tak, żeby dziecko nie widziało, co jest w kopercie

- przygotujcie 9 obrazków TATY W DOMU i osobno obrazek ZAJĘCIA TATY, który potniecie na małe kwadraty (wszystko znajdziecie w plikach do pobrania) Ostatecznie wystarczy wydruk tej zbiorowej ilustracji ZAJĘCIA TATY, także pocięty na osobne części oraz kilka kartek tej samej wielkości, na których dziecko ewentualnie wykona rysunki

-wytnijcie sylwetę krawata (w plikach do pobrania przykłady takich sylwet) oraz materiał plastyczny, którym zechcecie przyozdobić krawat.

- przygotujcie arkusz papieru, klej i ozdoby do wykonania plakatu. Szczególy znajdziecie w opisie zabawy

Zaczynamy:

1. Dziś znowu Rodzic zamieni się w aktora. Teatrzyki, zmiana głosu – to elementy bardzo wpływające na wyobraźnię dziecka, więc macie Państwo wyjątkową okazję, by bawić się głosem na całego. Dziś nie będziecie MAMĄ ani TATĄ. Dziś wcielicie się w postać kukiełki RĄCZUSI. Pokażcie znienacka przygotowaną kukiełkę i bez wstępów, zacznijcie mówić głosem Rączusi:

Cześć! Jestem Rączusia.  Bardzo chciałam się dziś z tobą spotkać, bo mam dla ciebie zagadkę.

To będzie zagadka o kimś bardzo ważnym dla każdego dziecka. Posłuchaj:

Tu w kopercie zdjęcie mam

zaraz Tobie zdjęcie dam.

To jest bardzo ważny ktoś
A wiesz  dlaczego?
Posłuchaj tego:
Ma długie nogi
I w piłkę umie grać.
Przytula mamusię
I kładzie  mnie spać.
Gdy sobie nie radzę,
To wołam i jest.
Mój super przyjaciel
Zawsze blisko mnie.
Czy już wiesz, kto to jest?

Po wysłuchaniu przez dziecko dążymy do uzyskania odpowiedzi, że to jest TATA

1. Rączusia prowadzi dialog dalej:

Przedstawię Ci teraz mojego tatę. Popatrz, co robi mój tata w domu

Proszę pokażcie teraz dziecku ilustracje przedstawiające zajęcia TATY

- TATA CZYTA GAZETĘ

- TATA WIESZA PRANIE

- TATA NAPRAWIA DRZWI

- TATA BAWI SIĘ Z DZIECKIEM

-TATA CZYTA BAJKI

- TATA ODKURZA

- TATA RĄBIE DRZEWO

- TATA TRZEPIE DYWAN

-TATA MYJE OKNO

Proszę by dziecko powiedziało, co widzi na obrazku, nazwało czynność wykonywaną przez tatę.

Rączusi.

1. Rodzic dalej pozostaje w roli kukiełki – mówi jej głosem i jej słowami:

Oj, tak długo oglądałam obrazki, że trochę ścierpło mi ciałko. Chodź, zabawimy się w Lusterko. Wiesz co to za zabawa?

Lusterko to taka gra, robisz wszystko, to co ja.

Rodzic porusza kukiełką, dziecko naśladuje ruchy

- kiwanie głową w przód
- kiwanie głową w bok
- łapanie muszek
- ruszanie paluszkami jakby padał deszczyk
- rysowanie kółka w powietrzu

- chwyćcie się teraz za ręce i zróbcie razem koło w prawo i w lewo, potem z przysiadu, trzymając się za ręce – wstańcie i ponownie przykucnijcie.

4. Zaproponujcie teraz dziecku, że pokażecie Rączusi, co robi TATA DZIECKA W DOMU. Przyklejcie na środek arkusza zdjęcie taty.

Spośród gotowych ilustracji niech dziecko wybierze tylko te czynności, które robi jego tata w domu. Jeśli tych czynności jest więcej, niż przedstawiają obrazki, to na małych kartkach możecie jeszcz dopisać lub pozwolić dziecku narysować, co jeszcze robi jego TATA.

Obrazki i ewentualne dodatkowe kartki dziecko przykleja wokół fotografii TATY.

Powstały plakat można przyozdobić rysunkami dzieci, jakimiś wycinkami kwiatków (np. z gazet), gotowymi elemetami ozdobnymi, itd.

1. Dla chętnych – możemy wykonać krawat dla TATY – przykłady prac plastycznych udostępniam w plikch

życzę miłej zabawy

Jolanta Szymkowiak-Polcyn

Źródla udostępnionych materiałów:

http://www.przedszkole12-krakow.pl/dla-rodzicow/porady-dla-rodzicow/19-porady-dla-rodzicow/296-rola-ojca-w-wychowaniu-dziecka - zdjęcie główne

Data dodania: 2020-05-16 00:59:14
Data edycji: 2020-05-21 08:17:51