UWAGA RODZICE !!! ROZPOCZĘŁA SIĘ REKRUTACJA DO NASZEGO PRZEDSZKOLA. SERDECZNIE ZAPRASZAMY (kliknij w pasek)

Czcionka:

A+
A-

Kontrast:

Zabawy w domu - 18.05.20 - PONIEDZIAŁEK

Zabawy w domu - 18.05.20 - PONIEDZIAŁEK

Mama i Tata – osoby, najbliższe sercu dziecka. Relacje między członkami rodziny są dla dziecka  źródłem przyswajania zasad, budowania wzajemnego szacunku i świadomości, że w Rodzinie zawsze możemy na sobie polegać.

 Dziś pokażemy dziecku, jaką ważną rolę w domu pełnicie Wy, drogie Mamy,  które każdego dnia troszczycie się o swe rodziny, dbacie o swe dzieci i jeszcze znajdujecie czas dla siebie. Kieruje Wami Miłość – bezinteresowna i szczera. Postarajmy się, by dziecko nauczyło się dostrzegać Waszą rolę w Rodzinie, by wzrastało w niej w poczuciu szacunku do swej Mamy i tego, co robi dla Niego każdego dnia.

Jeśli zabawy zdalne z dzieckiem prowadzą Tatusiowie, to proszę Was Panowie, o małą zmianę interpretacji poszczególnych działań, tak, by rzeczywiście to MAMA była główną bohaterką naszych spotkań z dzieckiem.

Drodzy Panowie, w tym tygodniu większość czasu poświęcimy Mamom – w końcu to Ich święto już tuż, tuż…

 

CELE DO RALIZACJI NA DZIŚ:

* dziecko dostrzeże rolę mamy w domu

* zrozumie, że wszyscy członkowie rodziny powinni sobie pomagać

* aktywnie będzie uczestniczyć w pracach domowych, które wyznaczy mu mama

 

Zanim zaczniemy, proszę przygotować:

- wydruki obrazków PRACE MAMY W DOMU, ZMĘCZONA MAMA

- tekst opowiadania SEN MAMY

- obmyślcie, kochane Mamy, front prac domowych na dziś, Wam mogło pomoc dziecko

 

Możemy zaczynać:

 

1. Powiedzcie dziecku, że w każdym domu mama ma bardzo dużo zajęć. Pozwólcie mu się zastanowić i niech powie, co robi mama w domu?

 

Nie podpowiadajcie, ale uważnie słuchajcie wypowiedzi dzieci. Zaczynając od : „Jestem Twoją mamą. Powiedz, co ja - mama robię w domu?” Pozwólcie, niech dziecko mówi. Ewentualnie zachęcajcie go do dalszej wypowiedzi poprzez pytania „Co jeszcze robię w domu?” Nie sugerujcie, tylko słuchajcie – dowiecie się, jak dziecko postrzega Waszą pracę w domu.

 

2. Przedstawcie teraz maluchowi na ilustracjach MAMĘ WOJTUSIA . Poproście, by nazwało wszystkie czynności, które MAMA WOJTUSIA wykonuje w domu:

- robi zakupu,

- sprząta

- prasuje

- gotuje

- pierze

- zajmuje się dziećmi

Jak już dziecko nazwie wszystkie czynności poproście, by pokazały je teraz ruchem – dziecko naśladować będzie „na niby” w/w czynności – chodzi o rozruszanie sylwetki dziecka po dłuższej chwili statycznej.

 

Niech dziecko osądzi, czy według niego mama ma dużo czy mało pracy. Powiedzcie, że po całym pracowitym dniu, WSZYSTKIE MAMY są bardzo zmęczone, MAMA Wojtusia też – pokażcie ilustrację ZMĘCZONA MAMA

 

3. Zaproście dziecko do wysłuchania opowieści o tym, co przyśniło się ZMĘCZONEJ MAMIE

SEN MAMY

- Och , tyle pracy miałam dziś w ciągu dnia. A jeszcze muszę powiesić pranie i przygotować listę zakupów na jutro. Muszę też dopilnować, żeby Wojtuś… – pomyślała Mama i ociężale usiadła na tapczanie , ale zanim zdążyła dokończyć zdanie, jej ciężkie ze zmęczenia powieki opadły, a ona  zapadła w sen.

Śniło jej się, że trafiła do Krainy Krasnoludków, maleńkich ludzików z długimi, srebrnymi brodami i czerwonymi czapeczkami na głowach. Rządził  tam mądry i sprawiedliwy król, który rozsyłał swoich poddanych po całym świecie. A krasnoludki starały się, by pomóc innym: a to posprzątały zabawki na półkach, żeby mama nie musiała tego robić, a to poukładały swoje ubranka na krzesełkach, żeby nie leżały na podłodze, wyniosły brudne rzeczy do kosza na pranie, pomogły wyczarować piękne kanapki – same układały pomidorki i rzodkiewki na pysznej kromeczce chleba, pobawiły się grzecznie z bratem i siostrą, jak mama była zajęta, nawet ściereczką starły kurze i  odkurzyły pokój – takie z nich były wspaniałe istotki.  Och, przyjemnie było Mamie w Krainie Krasnoludków, gdzie wszyscy sobie pomagali. Krasnoludkowe Mamy nie chodziły zmęczone, bo ich dzieci-Krasnoludki we wszystkim im pomagały.

Nagle przez sen dotarł do Mamy cudowny zapach…

- Czy to mi się nadal śni? Nie… to nie sen!

Mam obudziła się, przetarła oczy i podążyła do kuchni.  Jej oczom ukazał się pięknie nakryty stół. Tata właśnie wyciągał pachnące ciasto z piekarnika, a Wojtuś nakrywał talerze do stołu. W tej samej chwili i tata i Wojtuś ujrzeli w drzwiach zdziwioną Mamę.

- Mamusiu kochana, chcieliśmy ci zrobić niespodziankę. Byłaś taka zmęczona… Wiesz co? Pomyślałem, że jestem już duży i będę ci we wszystkim pomagał. Od dziś nie musisz się już martwić moimi zabawkami – zawsze sam je uprzątnę i chętnie pomogę ci w sprzątaniu domu. Nie będziesz już taka zmęczona – powiedział Wojtuś, podbiegł do mamy i mocno objął ją ramionami. Mama z uśmiechem spojrzała na swego synka i powiedziała:

- Dziękuję ci, mój Krasnoludku. Jestem szczęśliwa, że zamieszkałam w tej krainie

Wojtuś pytająco spojrzał na mamę Zanim zdążył zapytać, co to za kraina, Mama powiedziała: - Dziękuję Wam , kochani, za tak miłą niespodziankę. Usiądźmy i zjedzmy to pyszne ciasto, a ja opowiem Wam mój piękny sen…

 

4. Po skończeniu czytania, rozejrzyjcie się wokół i zapytajcie dziecko, czy tutaj, w Waszym domu też mieszka pomocny krasnoludek? Poproście, by dziecko powiedziało , jak może pomóc swojej mamie, żeby nie była zmęczona.

 

5. Wyraźcie radość z chęci pomocy dziecka i okażcie ją przytuleniem. Ustalcie teraz wspólnie, co możecie razem zrobić? W czym dziecko Wam w tej chwili pomoże? Przystąpcie do działania razem. Po skończonej pracy ponownie pochwalcie i podziękujcie dziecku za pomoc. Zaznaczcie, że dzięki pomocy dziecka będziecie miały teraz czas na odpoczynek i swoje przyjemności, bo każdy człowiek powinien mieć czas na odpoczynek i miłe, swoje zajęcia.

 

6. Na koniec zróbcie wspólnie w kuchni pyszny deser. Może potem zdjęcie i przepis?

Życzę miłej zabawy!

Jolanta Szymkowiak-Polcyn

 

 

 

Źródła udostępnionych materiałów:

Chomikuj.pl użytkownik beata-lotos – prace domowe mamy

https://mamotoja.pl/5-rodzicielskich-porazek-ktorych-doswiadczyla-kazda-z-nas,aktualnosci-artykul,20479,r1p1.html – obrazek: zmęczona mama na kanapie

https://pl.freepik.com/premium-wektory/mama-i-dziecko-rysunek_3112322.htm - zdjęciegłówne

Data dodania: 2020-05-15 23:19:51
Data edycji: 2020-05-15 23:30:44
Ilość wyświetleń: 139
Bądź z nami
Aktualności i informacje
Biuletynu Informacji Publicznej