ZABAWY W DOMU - 16.11.2020 - PONIEDZIAŁEK

W tym tygodniu, pod hasłem ZANIM PRZYJDZIE ZIMA…porozmawiamy o przygotowaniach ludzi i zwierząt do nadchodzącej zimy. Tematem dzisiejszych zabaw będą cuda ze spiżarni.

Cele, jakie chcemy dziś osiągnąć to:

* Zapoznać dziecko ze sposobami przetwarzania i przechowywania przez człowieka darów, pochodzących ze środowiska przyrodniczego,

* Zachęcić dziecko do wykonania kompozycji owocowej w słoiku, z wykorzystaniem szablonu słoika i połówek jabłka lub z wykorzystaniem wyciętych elementów.

UWAGA:

Przed rozpoczęciem, proszę zapoznać się z przebiegiem wszystkich moich propozycji, by przygotować sobie pomoce na miarę własnych możliwości.

PRZEBIEG ZABAW:

1. Na początek zapraszam na wycieczkę do własnej piwniczki, by pokazać dziecku swoje zimowe zapasy. Porozmawiajcie, co stoi na półkach, pokażcie swoje zaprawy, pozwólcie dziecku odgadnąć, z czego zrobiona jest wskazana potrawa. Przynieście po 1 słoiczku do domu (kompoty, kiszonki, dżemy…) i postawcie przed dzieckiem.

Jeśli nie mamy piwnicy, albo zapasów zimowych to w dalszej części wykorzystamy  ilustrację spiżarni. Pozwólcie dziecku przez chwilę przyjrzeć się przetworom/obrazkowi i poproście, żeby wysłuchało wiersza

2. Słuchanie wiersza Marii Kownackiej :

W spiżarni

W spiżarni na półkach zapasów bez liku

są dżemy, kompoty, złoty miód w słoiku.

I cebula w wiankach i grzyby suszone,

są główki kapusty, ogórki kiszone.

A gdy przyjdzie zima,

będzie mróz na dworze,

zapachnie mi lato,

gdy słoik otworzę.

3. Po przeczytaniu wyjaśnijcie, proszę, dziecku pojęcia:

spiżarnia, zapasów bez liku, cebula w wiankach, tęgi mróz i przez chwilkę porozmawiajcie o tym

☻ Gdzie przechowuje się zapasy? – możecie powiedzieć, że takim miejscem do przechowywania zapasów oprócz spiżarni jest też piwnica, bo jest tam zimno.

☻ Z czego robimy zapasy na zimę?

☻ Dlaczego ludzie robią zapasy na zimę? – to moment, gdy można uświadomić dziecko, że teraz na ogrodach nic już nie rośnie, bo jest zimno, dlatego zrobiono zapasy z dojrzałych roślin, żeby zimą jeść zdrowe produkty.

☻ Pozwólcie teraz wypowiedzieć się dziecku, które z tych zapasów zimowych najchętniej by zjadło – niech poda nazwę przetworu i z czego jest wykonany, np. kompot wiśniowy, dżem truskawkowy, ogórki kiszone…(wzbogacamy słownictwo dziecka)

4. Jeśli macie w domu owoce, można zaproponować dziecku wykonanie kompotu. Zachowajcie wszystkie etapy przygotowawcze i pozwólcie włączyć się dziecku w wykonanie niektórych czynności – np. mycie słoiczka – mama, mycie owoców – dziecko…itd.

5. Dla osób, które pominą punkt 4. zachęcam do zorganizowania aktywności plastycznej dzieci (oczywiście, dzieci które robiły zaprawy zimowe i mają jeszcze chęci na dalszą aktywność, także  zapraszam):

I PROPOZYCJA

Przygotujcie z kartki papieru sylwetę słoika ( najlepiej z dużej kartki papieru, by słój był pokaźnych rozmiarów, bo tę aktywność dzieci bardzo lubią). Gdy słój jest gotowy, dziecko macza połówkę jabłka w farbach: żółtych, czerwonych, zielonych i stempluje nią na wyciętym wcześniej konturze słoika. Pamięta, aby stemplować jabłkiem jedno obok drugiego, aby stworzyć swój słoik z przetworami.

Szablony słoików znajdziecie pod linkiem:

II PROPOZYCJA

Nasze klatki schodowe zasypane są gazetkami promocyjnymi. Pozwólcie dziecku przejrzeć gazetkę i pomyśleć, z czego chciałoby zrobić zapasy zimowe. Oczywiście zwracamy uwagę dziecka, czy dany produkt można zapakować do słoika na zimę. Niech dziecko wybierze więc tylko warzywa i owoce, potem wytnie je nożyczkami (na miarę własnych możliwości, ale zwracajcie Państwo uwagę na prawidłowe trzymanie nożyczek). Wycięte produkty naklei na sylwety słoików (teraz te sylwety słoików mogą już być mniejsze).

Życzę miłej zabawy

Jolanta Szymkowiak-Polcyn

Źródła udostępnionych materiałów:

chomikuj.pl użytkownik sewulka – ilustracja spiżarni/zdjęcie główne

chomikuj.pl użytkownik magdziarzyk21 – ilustracja zapasy

Data dodania: 2020-11-15 16:47:36