REKRUTACJA NA NOWY ROK SZKOLNY 2024/2025 (kliknij w pasek)
Opcje widoku
Powiększ tekst
Powiększ tekst
Pomniejsz tekst
Pomniejsz tekst
Kontrast
Kontrast
Podkreślenie linków
Podkreślenie linków
DEKLARACJA DOSTĘPNOŚCI
DEKLARACJA DOSTĘPNOŚCI
Reset
Reset

Zabawy w domu -14.04.20 - WTOREK

Zabawy w domu -14.04.20 - WTOREK

Święta, Święta i po Świętach… Wracamy do naszej cudownej rzeczywistości, bo choć z daleka od siebie, możemy sprawiać, żeby każdy dzień był wyjątkowy i niezapomniany.

W tym tygodniu zapraszamy dzieci do poruszania się w kręgu tematycznym WIOSNA W OGRODZIE.

Dziś poznamy pracę ogrodnika – porozmawiamy przy ilustracjach i  połączymy to z aktywnością praktyczną, zakładając mini-ogródek. Oczywiście tego typu zajęcia najlepiej przeprowadzić właśnie w ogródku, gdzie mamy potrzebny sprzęt, który doskonale zastąpiłby wydruki obrazków. Zdajemy sobie jednak sprawę, że nie wszyscy jesteśmy szczęśliwymi posiadaczami działki uprawnej, a w obecnej sytuacji nawet podglądanie prac ogrodowych innych osób jest niemożliwe. Zatem właścicieli ogródków zapraszamy do realizacji tematu na swoim, natomiast dla pozostałych mamy propozycję do realizacji w zaciszu domu.

Cele do realizacji na dziś:

  • dziecko wie, na czym polega praca ogrodnika
  • opowiada o wiosennych pracach w ogrodzie i narzędziach, jakie są potrzebne do uprawy roślin
  • zakłada własną hodowlę roślin (kwiaty cebulkowe lub inne)

Przygotowanie:

- wydruk obrazków: ogrodnik i ogrodnik 1-4, narzędzia ogrodnicze

- jeśli ktoś ma taką możliwość, warto przygotować dla dziecka korytko z ziemią ogrodową lub chociaż doniczkę, którą trzymać będzie można na balkonie oraz np. kwiatki cebulkowe lub szybko rosnący owies. Do tej czynności przydadzą się zabawki plażowe dziecka (łopatka, grabki, wiaderko z ziemią) i może konewka

Zaczynamy:

  1. Pokażcie Państwo dziecku obrazek ogrodnika (pan z konewką). Pozwólcie Mu opowiedzieć, co widzi na obrazku, niech spróbuje nazwać, kim jest postać na ilustracji. Ustalcie wspólnie, że jest to ogrodnik. Wyjaśnijcie dziecku, że wiosną zaczynają się prace w ogrodzie. Powiedzcie, że tak jak Wy wszyscy dbacie o swoje domy, tak samo ogrodnik dba o swój ogród, pielęgnuje go, aby pięknie wyglądał, robi porządek. Jednak, żeby wyrosły piękne rośliny – kwiaty i warzywa, ogrodnik musi ziemię do tego przygotować.
  2. Pokażcie dziecku ilustracje PRACA OGRODNIKA (w plikach do pobrania są w obrazkach ogrodnik 1-4) i omówcie w kolejności przygotowania ziemi do uprawy. Zwróćcie uwagę dziecka, jakimi narzędziami w danej czynności się posługuje i nazwijcie, co robi. Podkreślcie, że koniecznie po posianiu, posadzeniu należy rośliny podlać, bo bez wody i słońca nie urosną – można ponownie pokazać obrazek ogrodnika, który podlewa kwiatki, zwróćcie uwagę dziecka na konewkę.
  3. Dla tych, którzy przygotowali narzędzia do sadzenia i hodowania roślin na balkonie: Zaproście dziecko do zabawy w ogrodnika. Wykorzystajcie zgromadzone narzędzia:

- dziecko do korytka przesypuje z wiaderka łopatką ziemię

- wyrównuje powierzchnię grabkami

- sadzi cebulki kwiatów

Cebulkę wkładamy do ziemi na taką głębokość, jaka duża jest cebulka. Jeśli cebula ma obwód 5cm to wkładamy ją na głębokość 5cm. I podlewamy. Małe cebule płyciej, duże głębiej. Jednak na efekty dziecko musi czekać około miesiąca. Warto wykorzystać ten miesiąc do nauczenia dziecka odpowiedzialności, systematyczności i cierpliwości. Jeśli maluch będzie podlewał cebulkę, wkrótce urośnie kwiatek. Możecie też poszukać, na przykład w encyklopedii, wizerunku waszego kwiatka, wydrukować, a może malec sam namaluje kwiatka, a rysunek zamocujecie na patyczku. Taka etykietka umieszczona w doniczce z cebulą pomoże dziecku systematycznie podlewać kwiat

- podlewamy cebulki.

Dla właścicieli ogródków polecam wytyczenie dziecku niewielkiej grządki, na której będzie mógł uprawiać własne rośliny. Do pracy nad stworzeniem mini-ogródka powinniśmy oczywiście zaprosić też nasze dziecko, które powinno wziąć czynny udział w projektowaniu swojej grządki. Samo wprawdzie nie będzie umiało tego zrobić, gdyż nie wie, które rośliny są dla niego bezpieczne i jak je uprawiać, ale w trakcie wspólnego planowania, wiele będzie mogło się nauczyć.

 

 

Dla tych, którzy nie sadzili roślin, ale też dla wszystkich chętnych dzieci, proponuję poukładanie obrazów według kolejności  „Od cebulki do tulipana” – wcześniej oczywiście pociętych na 4 etapy i pomieszanych. Pamiętajmy o układaniu OD LEWEJ STRONY KARTKI

 

UWAGA:

W czwartek zaplanowałam dalszy ciąg wysiewu i nasadzeń, dlatego warto zaopatrzyć się  na ten dzień w nasiona rzeżuchy i główkę cebuli.

Życzę udanej zabawy i pięknych okazów z uprawy

Jolanta Szymkowiak-Polcyn

Źródła udostępnionych materiałów

Chomikuj.pl użytkownik gienekd – praca ogrodnika (ogrodnik 1-4)

Chomikuj.pl użytkownik lewandosia – ogrodnik

Chomikuj.pl użytkownik awslonko – Od cebulki do tulipana

Chomikuj.pl użytkownik agag61 – na stronie internetowej „Sadzenie kwaitów”, zdjęcie główne

mamotoja.pl – sposób sadzenia cebulek

Data dodania: 2020-04-10 17:22:39
Data edycji: 2020-04-10 18:43:54
Ilość wyświetleń: 1520
Bądź z nami
Aktualności i informacje
Biuletynu Informacji Publicznej
Biuletynu Informacji Publicznej