REKRUTACJA NA NOWY ROK SZKOLNY 2024/2025 (kliknij w pasek)
Opcje widoku
Powiększ tekst
Powiększ tekst
Pomniejsz tekst
Pomniejsz tekst
Kontrast
Kontrast
Podkreślenie linków
Podkreślenie linków
DEKLARACJA DOSTĘPNOŚCI
DEKLARACJA DOSTĘPNOŚCI
Reset
Reset

ZABAWY DOMOWE - CZWARTEK 01.04.2021

ZABAWY DOMOWE - CZWARTEK 01.04.2021

 

 

 

 

Temat dnia: Pisanki kraszanki jaja malowane

 

 

 

 

 

 

 

Dziecko:

 

  • Poznaje różne sposoby ozdabiania jajek
  • Rozwija sprawność manualną i inwencje twórczą

 

1.Słuchanie wiersza Krystyny Różeckiej  „Pisanki”.

 

„Pisanki”

Pisanki, pisanki,

jajka malowane

nie ma Wielkanocy

bez barwnych pisanek.

 

Pisanki, pisanki

jajka kolorowe,

na nich malowane

bajki pisankowe.

 

Na jednej kogucik,

a na drugiej słońce,

śmieją się na trzeciej

laleczki tańczące.

 

Na czwartej kwiatuszki,

a na piątej gwiazdki.

na każdej pisance

piękne opowiastki.

 

2.Udzielanie odpowiedzi na pytania:

Co było na pierwszej, drugiej, trzeciej  pisance itd.?

Na której z kolei pisance są laleczki, gwiazdki itd.?

 

Rodzajów pisanek jest wiele. Jest to związane z wielkanocną tradycją malowania jaj, obecną na ziemiach polskich już od X wieku. W naszej kulturze jajko jest symbolem nowego życia i zmartwychwstania. Oznacza nowy początek, niesie ze sobą radość i nadzieję. Dawniej każdy region Polski miał swój tradycyjny sposób zdobienia jaj. Wspólne dekorowanie jaj to świetny pomysł na zabawę, a także podtrzymywania pięknej wielkanocnej tradycji.

 

3.Rodzaje jajek wielkanocnych:

 

Pisanki

Pisanki mają różne wzory. Aby zrobić pisankę, należy rysować (dawniej mówiło się „pisać”) na skorupce gorącym, roztopionym woskiem, a następnie zanurzyć jajka w barwniku. Jako narzędzi do pisania używano szpilek, igieł, słomek i drewienek.

Kraszanki

Kraszanki są jednym z najpopularniejszych rodzajów jajek wielkanocnych. Gotuje się je w barwnym wywarze – to sposób na naturalne farbowanie jajek. Aby woda uzyskała pożądany kolor, najczęściej dodaje się do niej różne rośliny. Dzięki łupinom cebuli wywar nabiera brązowego koloru, obierki z buraków barwią wodę na różowo, płatki nagietka – na niebiesko, zaś na zielono barwi młode żyto. Jeśli chcesz, aby twoje jajka były białe, dodaj do wody octu, a jeżeli chciałbyś uzyskać kolor żółty, dosyp curry lub kurkumy. Kraszanki mają jeden nadany skorupce jaja kolor.

Oklejanki

Jednym z rodzajów pisanek są oklejanki. Jak podpowiada sama nazwa, są to takie jajka, które okleja się np. sitowiem, płatkami ulubionych kwiatów, nitką wełnianej włóczki czy fragmentem tkaniny. Skorupkę jaja można też okleić skrawkami kolorowego błyszczącego papieru – wtedy taka odmiana oklejanki nosi nazwę nalepianki. Tradycyjne nalepianki (z okolic Krakowa lub Łowicza) najczęściej mają kwiatowe zdobienia.

Drapanki

Drapanki mają wzory wydrapywane ostrym narzędziem na zabarwionej wcześniej skorupce jajka. Co ciekawe, taki rodzaj jajek wielkanocnych jest popularny nie tylko w Polsce, lecz także w innych częściach Europy, zwłaszcza w Austrii. Najbardziej znane polskie drapanki pochodzą ze Śląska (nazywane są tam też kroszonkami). Mają misterne koronkowe wzory.

 

  1. Tradycja malowania jajek wielkanocnych

W innych kulturach jajko było symbolem mającym przeciwdziałać złym mocom. Wykorzystywano je w wielu obrzędach mających zapewnić szczęście, powodzenie i bezpieczeństwo. Jajko miało za zadanie odpędzać złe duchy, zaś swoją życiodajną siłą obdarowywało nie tylko ludzi, lecz także rośliny i zwierzęta. Jajka były barwione i zdobione po to, aby podarować je najbliższym. W okresie Świąt Wielkanocnych wręczano je, by okazać uczucia sympatii i miłości do obdarowanej nimi osoby.

 

  1. Wykonywanie pisanek według własnych pomysłów.

Potrzebne: jajka ugotowane na twardo lub wydmuszki z jajek (wydmuszki jajka puste w środku, gdyż surowe białko i żółtko zostało usunięte poprzez zrobienie dziurki w skorupce i wydmuchanie zawartości,) i wg potrzeb może być np: kolorowy papier, kasza, mały makaron, bibuła, folia samoprzylepna, resztki materiałów, włóczka, elementy świąteczne wycięte z kolorowych gazet, flamastry, kasza manna, piórka itp.

 

  1. Zabawa ruchowa „Wyścig z pisanką”

Dziecko otrzymuje łyżkę z drewnianym, bądź plastikowym jajkiem; z którym należy przejść wyznaczony odcinek. Następnie odwracają się role i rodzic musi również przejść wyznaczony odcinek.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Data dodania: 2021-03-31 19:55:54
Data edycji: 2021-03-31 20:03:11
Ilość wyświetleń: 251
Bądź z nami
Aktualności i informacje
Biuletynu Informacji Publicznej
Biuletynu Informacji Publicznej