Czcionka:

A+
A-

Kontrast:

ZABAWY DOMOWE CZ.34

ZABAWY DOMOWE CZ.34

Dzień dobry Kochani w czwartek 7 maja :)

Dzisiejszy temat to: Zwiedzamy różne regiony naszego kraju.

Cele: rozwijanie poczucia przynależności narodowej, dziecko nazywa największą rzekę Polski - Wisłę oraz wybrane miasta:  Kraków, Gdańsk, Katowice i Warszawę.

Potrzebne będą: grzechotka oraz widokówki miast:  Krakowa, Gdańska, Katowic i Warszawy oraz mapa Polski ( jeśli nie mamy widokówek, robimy napisy z nazwami wyżej wymienionych miast).

  • Na początek pokazujemy dziecku mapę Polski i mówimy, że tak wygląda w pomniejszeniu nasz kraj - Polska.
  • Następnie wspólnie odnajdujemy morze i góry.
  • Teraz czas na odnalezienie największej rzeki Wisły ( tłumaczymy dziecku, że rzeki wypływają z gór,potem stają sie coraz większe i wpadają do morza). To wielka rzeka, polskich rzek królowa, a płynie ona z daleka, bo z gór i w morzu się chowa. Teraz wspólnie z dzieckiem powtarzamy nazwę królowej polskich rzek -"WISŁA"
  • Rozkładamy na dywanie w większej odległości widokówki lub napisy z nazwami miast i zapraszamy dziecko na podróż pociągiem po Polsce: gramy na grzechotce , dziecko naśladuje jadący pociąg : ciuch, ciuch, ciuch......
  • Pierwsza stacja Gdańsk: 

"Jestem miastem dużym , portowym. Statki i dźwigi to tutaj widok typowy". Wspólnie z dzieckiem powtarzamy nazwę miasta GDAŃSK i odszukujemy je na mapie. Następnie naśladujemy szum morza.Możemy też znaleźć w Inernecie najciekawsze miejsca w Gdańsku i pokazać je dziecku.

  • Druga stacja Katowice: 

"To wielkie górnicze miasto, słynące z węgla i hut. Kominów tam chyba jest dwieście, w pobliżu kopalni jest w bród". Razem z dzieckiem powtarzamy nazwę KATOWICE i odszukujemy to miasto na mapie. Następnie dziecko naśladuje ruchem pracę górnika.

 

  • Trzecia stacja Kraków:

"To miasto zabytków - królewski gród. Mieszkali tam królowie i smok miał swój ród". Wspólnie z dzieckiem powtarzamy nazwę miasta KRAKÓW, odszukujemy je na mapie, a następnie puszczamy dziecku melodię krakowiaka i odszukujemy w Internecie najciekawsze miejsca w Krakowie.

  • Czwarta stacja: Warszawa:

"To najważniejsze polskie miasto - stolica nasza. Syrenka ma je w swej opiece, wrogów wszystkich odstrasza". Razem z dzieckiem powtarzamy nazwę stolicy Polski - WARSZAWA, odszukujemy ją na mapie i oglądamy najciekawsze miejsca w Warszawie w Internecie.

Poniżej jest zamieszczony obrazek Syrenki. Zadaniem dziecka będzie pokolorowanie go. Następnie rodzic rozetnie obrazek na 5 lub 6 części i poprosi dziecko, aby złożyło obrazek i nakleiło na kartkę.

  • Na zakończenie prosimy, aby dziecko przypomniało jak się nazywa nasze miasto i wspólnie odnajdujemy je na mapie.
  • Można również odszukać na mapie stolicę Wielkopolski - Poznań.

Pozdrawiam. Miłego dnia:)

Tak wygląda Syrenka w wykonaniu Ninki. Ninka przesyła buziaczki wszystkim Jeżykom.

 

Data dodania: 2020-05-06 18:39:01
Data edycji: 2020-05-11 15:31:12
Ilość wyświetleń: 127
Bądź z nami
Aktualności i informacje
Twój Boks
Dowolna informacja
Przykładowy button