ZABAWY DOMOWE CZ.21

Kochane Jezyki witajcie w nowym tygodniu 20 kwietnia w poniedziałek!

Pamiętacie jak byliśmy w Teatrze Animacji w Poznaniu ? Obejrzeliście także wiele przedstawień w przedszkolu. Dzisiaj proponuję, abyście pobawili się w teatr w domu.

TEMAT TEGO TYGODNIA TO: ZABAWA W TEATR

Temat dzisiejszego zajęcia to : Makówkowy teatrzyk

CELE: dziecko rozwija mowę, wypowiada się na temat teatrzyku, wspólnie z Rodzicem wykonuje kukiełki do teatrzyku.

Potrzebne będą: karton do wykonania scenki, 2 łyżki drewniane, 3 łyżki metalowe różnej wielkości, flamastry, wstążki, skrawki materiału lub krepa, wełna, klej i taśma klejąca.

• Rozmowa na temat: Co to jest teatr?, Kto występuje w teatrze?(  aktorzy, kukiełki - lalki na patyku, pacynki - lalki nakładane na dłoń lub marionetki - lalki na sznurkach).
  • Zapoznanie dziecka z treścią przedstawienia pt."Makówkowy teatrzyk"

Makówkowy teatrzyk –
jest tu na co popatrzeć!
Makówkowa rodzina
przedstawienie zaczyna.
Jest tata, Mak wąsaty,
i mama w chustce w kwiaty,
i córeczki w sukienkach:
duża,
mała,
maleńka.
Makówkowa rodzina
właśnie taniec zaczyna.
Już tata Mak z wąsami
macha w górze rękami

i kłania się, i śpiewa,
jak to się mak zasiewa.
Do rodziny mówi tak:
– Razem ze mną siejcie mak!
Sieje mak razem z tatą
mama w chustce w kwiaty
i córeczki w sukienkach:
duża,
mała,
maleńka.
Kończy się przedstawienie!
Słuchamy zapatrzeni...
Jest cisza, spokój taki,
jakby kto posiał makiem.

• Pytania dotyczące treści przedstawienia: - Kto występował w przedstawieniu?, - Jak wyglądali członkowie rodziny pana Maka?, - Co robili?
  • Wyjaśnienie znaczenia słów: "cisza jak makiem zasiał".
  • Wspólne wykonanie scenki teatrzyku oraz kukiełek z łyżek ( oczy i buzie można narysować flamastrami, włosy z wełny przykleić, wstążkami przymocować ubrania - skrawki materiałów lub krepy, wszystko wg wyobraźni Państwa i dziecka).
  • Przedstawienie czas zacząć: Rodzic czyta tekst, a dziecko manipuluje kukiełkami. (Przedstawienie można powtórzyć i pokazać innym domownikom. Dziecko może używając kukiełek i scenki tworzyć własne przedstawienia i samodzielnie się w ten sposób bawić)
  • Na zakończenie chodzimy z dzieckiem rytmicznie w kole klaszcząc i powtarzając słowa rymowanki:"Siała baba mak, nie wiedziała jak, a dziad wiedział , nie pwiedział, a to było tak."Udanej zabawy w teatr :)

Data dodania: 2020-04-19 19:18:54
Data edycji: 2020-04-19 21:18:06