Wtorek 30.03.2021r - Symbole Wielkanocne

Wtorek  30.03.2021r - Symbole Wielkanocne

Dzisiaj trochę bardziej przybliżymy symbole Wielkanocy, a wiec zapraszam…

TEMAT DZISIEJSZYCH ZAJĘĆ:  Symbole wielkanocne

CELE DO REALIZACJI: dziecko:

• rozpoznaje symbole wielkanocne

Wielkanocnych symboli jest sporo. Święta te kojarzą się z wieloma różnorodnymi i barwnymi symbolami zarówno religijnymi, jak i świeckimi. Baranki, zajączki i kurczaczki spotkamy m.in. w wielkanocnym koszyczku, na świątecznym stole oraz w postaci kolorowych zabawek i słodyczy.

Mogą Państwo w skrócie zapoznać dzieci z pochodzeniem tych symboli.

• BARANEK –przez wiele tysięcy lat był zwierzęciem ofiarnym; po zmartwychwstaniu Chrystusa stał się symbolem jego ofiary; dlatego w różnej postaci: z masła, z cukru, z ciasta trafia do wielkanocnych koszyczków; jest symbolem chrześcijańskim i dawniej to on królował na stołach i w święconkach.
  • ZAJĄC –zające często zostają rodzicami i mają dużo potomstwa; dlatego zając został uznany za symbol dobrobytu i obfitości; jest również symbolem młodej tradycji obdarowywania się w te święta upominkami.
  • KURCZAK -stanowi symbol odradzającego się życia; jego żółty kolor oznacza radość i kojarzy się ze słońcem, wiecznością oraz odrodzeniem się przyrody, która wiosną rozkwita pełnią kolorów.
  1. Zwierzęta wielkanocne”– zabawa ruchowo-naśladowcza(z reakcją na sygnał)Zabawa polega na tym, że dziecko na umówiony sygnał (dźwięk, słowo, obrazek)zmienia się we wskazane zwierzę, które jest symbolem Wielkanocy. Naśladuje jego sposób poruszania się i wydawane dźwięki. Dodatkowo można ustalić, że dziecko musi pokonać wyznaczoną odległość poruszając się w ustalony sposób.

3.„Baranek, zajączek i kurczaczek” –zgadnij i ułóż (karty pracy)W załączonych materiałach znajdą Państwo karty pracy z zagadkami i ilustracjami. Obrazki należy rozciąć na kilka części. W grupie mamy dzieci w różnym wieku. Dlatego proszę aby Państwo dopasowali ilość części i miejsca rozcięcia, do możliwości swojego dziecka. Zadaniem dziecka jest rozwiązać zagadkę i ułożyć zwierzę z elementów. Możecie Państwo wykorzystać inne ilustracje, zdjęcia, kartki świąteczne.

Powodzenia p.Ewa

Data dodania: 2021-03-28 12:51:04