WTOREK 30.03.2021r.

Dzień dobry Kokoszki!

Temat dnia: Zwyczaje wielkanocne.

Cele:
- wymienia wybrane tradycje i zwyczaje związane z Wielkanocą
- opisuje budowę i wymienia cechy jajka

1. Oglądanie jajek.

Potrzebne będą 3 jajka (dwa surowe i jedno ugotowane na twardo), miseczka
• Poproście rodziców o pomoc w rozbiciu jajka i wlejcie jego zawartość do miseczki. Omówcie jego budowę. W środku znajduje się żółtko, które jest otoczone białkiem. Białko natomiast otoczone jest dwoma błonkami. Jedna błonka okrywa bezpośrednio białko, a druga przylega do skorupki i widać ją, gdy rozbijemy białko. Proszę zwróćcie uwagę na zarodek i wyjaśnia, że kurczątka wykluwają się z jajek, w których są zarodki.
• Obejrzyjcie skorupki jajka przez lupę – jeśli macie takową w domach.
• Zwróćcie uwagę, jak turla się jajko ugotowane, a jak surowe (jajko ugotowane wprawione w ruch porusza się szybciej).
• Slalom z jajkiem ugotowanym na twardo, ułożonym na łyżce. Rodzic ustawia „przeszkody” (klocki, maskotki itp.) w równych odstępach. Dziecko stoi naprzeciwko przeszkód trzymając na łyżce jajko, idzie slalomem między przeszkodami w jedną stronę i w ten sam sposób wraca.

2. Słuchanie wiersza P. Beręsewicza pt. „Wielkanoc”

Jajko z napisem „Pisanka Janka”
to była, przyznam, niespodzianka,
bo u nas w domu, aż do tej pory,
każdy malował jajka we wzory.

Ale poza tym, jak się wydaje,
nie ucierpiały stare zwyczaje:
były palemki, serdeczne słowa,
spacer, życzenia, babka drożdżowa,
a w śmigus-dyngus po dwóch minutach
wszystkim świątecznie chlupało w butach.

Rozmowa na temat wiersza.
− Jakie zwyczaje związane z Wielkanocą są wymienione w wierszu?
− Co różniło tę Wielkanoc od poprzednich?

3. Ćwiczenia kontroli wzrokowej – Patrzymy na jajko.
Dziecko siedzi przed rodzicem, który trzyma jajko w dłoni, i wodzi oczami za ruchem.
Wodzenie poziome – rodzic przesuwa jajko (pisankę) w prawą i w lewą stronę.
• Wodzenie pionowe – rodzic przesuwa jajko w górę i dół.
• Wodzenie koliste – rodzic wykonuje trzymanym w dłoni jajkiem ruchu koliste.

4. Przeczytaj zdania i policz ile jest w nich wyrazów. W przypadku trudności poproś o pomoc rodzica.

To jajko kury.

Janek lubi jajka i mleko.

Tata je lody.

5. Podziel na sylaby (klaszcząc) i na głoski nazwy wyrazów podanych przez rodzica.

Podają ile sylab jest w każdym wyrazie.

• Wielkanoc,
  • jajko,
  • pisanki,
  • palma,
  • baranek.

6. Wielkanocna gimnastyka – wykonaj ćwiczeń zgodnie z instrukcją zawartą w rymowankach:

• Gdy święta Wielkanocne się zbliżają,
    Zajączki w domu kurze ścierają. - wyciąganie rąk w górę, zataczanie kółek w powietrzu
  • Następnie czyszczą swoje futerka,
    W prawo i w lewo każdy zając zerka. - Siedząc w siadzie skrzyżnym pocieranie prawą ręką lewej części ciała, a następnie pocieranie lewą ręką prawej części ciała
  • Od rana ze sklepu z zakupami wracają
    Ciężkie siatki w łapkach dźwigają. - Dzieci stojąc prosto powoli pochylają się do przodu i uginając kolana udają, że dźwigają ciężkie zakupy. Następnie prostują się i powtarzają ćwiczenie.
  • Kiedy już wszystko przygotowały,
    Skakały wesoło przez dzień cały. - Dzieci wykonują skoki w przysiadzie w różnych kierunkach
  • Co chwilę goście do zajączków przybywają.
    Zajączki w pas im się kłaniają. – Wykonanie ukłonów z niskim pochyleniem tułowia
  • Na świąteczny spacer powychodziły
    Wszystkich sąsiadów odwiedziły. - Marsz w miejscu z miarowym, spokojnym oddechem (nabieranie powietrz nosem, wypuszczanie ustami).

7. Praca z książką:

Potrzebne będą: KP cz. 3 s. 77

Kolorowanie odpowiednio jajek, wiedząc, co oznaczają przekreślone kolory. Ocenianie wartości logicznej zdań. Zaznaczanie + pod wyrazem tak, jeżeli zdanie jest prawdziwe, a – pod nie – jeżeli nie jest prawdziwe.

Życzę Wam miłego dnia! Pani Asia

Data dodania: 2021-03-29 18:09:19