WITAMY WAS W CZWARTEK (01.04.2021)

TEMAT KOMPLEKSOWY: WIELKANOC

TEMAT DNIA: Wielkanocne pisanki

1. Opowieść ruchowa „Przygoda wielkanocna”.

Rodzic opowiada i odpowiednimi ruchami ilustruje opowiadanie. Dziecko go naśladuje.

Mały zajączek (dziecko przykuca, przykłada dłonie do głowy – robi uszy zajączka) skakał po łące i zastanawiał się, jaką świąteczną niespodziankę przygotować dla swoich przyjaciół (skacze w przysiadzie, w różnych kierunkach).

Postanowił zrobić dla nich pisanki (naśladuje malowanie pisanek). Kiedy były już gotowe, delikatnie poukładał je w wózku (naśladuje przenoszenie pisanek w obu dłoniach, z jednego miejsca na drugie). Powoli ciągnął wózek, aby rozwieźć pisanki do swoich kolegów (naśladuje ciągnięcie ciężkiego wózka za sznurek). Wózek był ciężki. Zajączek co pewien czas zatrzymywał się, ocierał pot z czoła (naśladuje ocieranie potu raz jedną ręką, raz drugą) oraz przeciągał się, aby rozprostować plecy i ręce (przeciąga się).

Był już bardzo blisko domku kogucika, kiedy nagle potknął się i przewrócił (naśladuje potknięcie się i przewrócenie). Wózek z pisankami przechylił się na bok, a pisanki poturlały się po trawie (turlają się po dywanie w różnych kierunkach). Skorupki pisanek zaczęły pękać. Wykluły się z nich kurczątka (naśladuje wykluwanie się kurczątka z jajka). Zajączek przestraszył się i zaczął uciekać (skacze w przysiadzie), a kurczątka, machając swymi malutkimi skrzydełkami, pobiegły za nim (biegnie, machając ugiętymi w łokciach rękami). Kurczątka były jednak malutkie, dlatego szybko się zmęczyły. Przykucnęły więc na trawie (przykuca), aby odpocząć.

Tymczasem zajączek opowiadał przyjaciołom o swojej przygodzie, a oni się z niego głośno śmiali (naśladuje śmiech). Myślę, że o zajączku nie można powiedzieć, że był odważny – przecież przestraszył się małych kurczątek.

Po zabawie dzieci mogą wymyślić zakończenie historii, podać swoje propozycje, co mogło się stać z kurczątkami.

1. Słuchanie piosenki „Pisanki, pisanki”

1. Rozmowa na temat piosenki:
  • Co to są pisanki?
  • Jakie wzory miały pisanki z piosenki?

1. Ozdabianie sylwety pisanki – praca plastyczna według pomysłów dzieci.

POTRZEBNE BĘDĄ: sylweta pisanki, kredki, pisaki, farby, kolorowy papier, klej, plastelina itp.

MNÓSTWO CIEKAWYCH POMYSŁÓW NA WYKONANIE PISANEK ZNAJDĄ PAŃSTWO W INTERNECIE.

MIŁEJ ZABAWY!

Data dodania: 2021-03-31 20:50:10