WITAM WAS W CZWARTEK

Temat zajęcia na dziś: "Deszczowy pejzaż" - malowanie techniką " mokre w mokrym".

Cele:

- zapoznanie z nową techniką plastyczną,

• wzbogacenie słownictwa dzieci o nowe pojęcie "pejzaż",
  • rozwijanie wyobraźni i fantazji dziecięcej.

Proszę przygotować: gazetę, obrazki przedstawiające chmury oraz jesienne pejzaże ( najlepiej poszukać na stronach internetowych), kartki z bloku, farby akwarelowe lub plakatowe, pędzelek, szklanki lub słoiczki z wodą.

Przebieg zajecia:

• Rozpoczniemy od zabawy " Deszczyk"- dajemy dziecku gazetę i prosimy , aby porwało ją na małe kawałeczki (dziecko usprawnia w ten sposób motorykę małą). Dziecko biega trzymając w rękach kawałki papieru, na hasło "deszczyk"- dziecko podrzuca do góry kawałki papieru naśladujące deszcz. Zabawę powtarzamy kilka razy i następnie sprzątamy :)
  • "Chmurki" - wspólne oglądanie i rozmowa na temat ich kształtów , co one przypominają. Można przy okazji przypomnieć dziecku jak się tworzą chmury ( woda na ziemi paruje i para unosi się do góry tworząc chmury, następnie chmury robią się coraz cięższe, para sie skrapla i opada na ziemię w postaci deszczu).
  • "Kolorowa woda" - zabawa badawcza. Do przygotowanych szklanek lub słoiczków z wodą wkładamy pędzelkiem po trochę farby w różnych kolorach i obserwyjemy jak zabarwia się woda.
  • Następnie pokazujemy dziecku namalowane jesienne pejzaże ( można je znależć na stronach internetowych), pytamy co to jest pejzaż i wyjaśniamy, że jest to malarstwo przedstawiające widok z natury lub otoczenia. Może to być odzwierciedlenie istniejącego miejsca lub widoku, albo miejsca które jest wytworem naszej wyobraźni.
  • Przystąpienie do malowania "mokre w mokrym": zwilżamy kartkę papieru wodą i na zwilżonym papierze dziecko maluje farbami dowolny pejzaż; najlepiej akwarelowymi , można również plakatowymi.
  • Podczas malowania możemy puścić dziecku wyszukany na Youtube utwór Fryderyka Chopina pt.:"Preludium deszczowe" .
  • Na zakończenie proponuję zabawę "Taniec kropelek deszczu"- dziecko tańczy przy muzyce Fryderyka Chopina pt.:"Preludium deszczowe"
  • Miłej zabawy.
  • Jeżeli chcecie, abym zamieściła wasze prace na naszej stronie wyślijcie proszę ich zdjęcia na mój adres mailowy: nauczycielka7@wp.pl
  • Do zobaczenia w piątek :)

Uwaga:  Do pobrania w pliku są zajęcia z języka angielskiego przygotowane przez panią Asię.

Data dodania: 2020-11-11 12:48:48
Data edycji: 2020-11-11 17:36:38