Środa - 20.05.2020

Witam w środę :)

Temat dnia: Instrukcja obsługi złości.

Cele:

- doskonali umiejętność wyrażania własnych emocji

- kształtuje umiejętność odreagowania napięcia

- kształtuje właściwą postawę wobec innych

Potrzebne będzie: karta pracy, długopis i kartka

1. Złość – co to jest?

Kochane dzieci, dzisiaj porozmawiamy sobie o złości. Posłuchajcie!

Nie ma uczuć dobrych i złych. Powinniśmy wiedzieć, że dobry bądź zły może być sposób ich wyrażania, sposób radzenia sobie z nimi.

- Kto z was widział kiedyś ludzi, którzy się złoszczą, kłócą?

- Po czym poznaliście, że ci ludzie są na siebie źli?

- Pokaż, co robisz jak się złościsz – pokaż ruchem, gestem, mimiką , co robisz, kiedy się złościsz.

2. Złość – jak sobie z nią poradzić.

Posłuchaj opowiadania, które przeczyta ci rodzic, następnie przedstaw treść w formie pantomimy (odgrywanie scenki).

W pewnym królestwie mieszkała mała królewna, która ciągle na wszystko się złościła. Nie podobały jej się sukienki, nowe zabawki, jedzenie było dla niej okropne. Często tupała nogami i grymasiła. Nikt nie chciał się z nią bawić. Nawet jej własny kot uciekał od niej. Pewnego razu królewna zobaczyła pięknego motyla, który usiadł jej na ramieniu i powiedział: „Królewno, widzę, że jesteś smutna. Co się stało?” Królewna opowiedziała mu, że wszystko ją złości. Motylek wysłuchał królewnę i powiedział: „Wiesz, trzeba coś z tą złością zrobić. Zastanówmy się razem, co...”

- Kto występuje w opowiadaniu? (królewna, kot, motylek)

- Jaki problem miała królewna?

- Czy chcesz pomóc królewnie poradzić sobie ze złością?

A więc do dzieła!!!

Poproś rodzica, aby zapisywał twoje pomysły” Co można zrobić ze złością?”

Na początku, dziecko samo niech szuka rozwiązań. Następnie można mu dopomóc.

np. można komuś opowiedzieć o swojej złości, narysować ją, można tupać, wykrzyczeć ją w pomieszczeniu, w którym nikomu nie będzie przeszkadzać, ulepić złość z plasteliny, głęboko pooddychać, podrzeć gazetę, poćwiczyć, policzyć do 10 itp.

Zapisane pomysły co zrobić ze złością najlepiej schowaj. Gdy zaczniesz się złościć, poproś rodzica aby przeczytał ci pomysły. Wybierz jeden, dwa lub trzy z nich i odpędź złość.

Teraz otwórz kartę pracy załącznik). Odpowiedz co cię złości, a co cieszy.

3. Relaksacja – Bez złości mamy więcej radości ( tekst Anny Ćmiel)

Połóż się na dywanie i słuchaj opowieści, którą przeczyta ci rodzic. Możesz zamknąć oczy.

Dzisiaj polecisz w podróż samolotem marzeń i odwiedzisz daleką planetę. Samolot odrywa się od Ziemi. Ziemia zostaje w tyle, a ty czujesz się lekko, radośnie, jesteś w kosmosie. Postanawiasz wylądować na następnej planecie. Im bardziej zbliżasz się do tej planety, tym jest ona piękniejsza. Twój samolot łagodnie ląduje na tej planecie. Nagle zauważasz grupkę dzieci. Mówisz jak jedno mówi do drugiego, ale nie rozumiesz wypowiadanych słów. Musiało to być coś nieprzyjemnego, bo widzisz, że dziecko, do którego były skierowane te słowa, jest coraz bardziej rozwścieczone...oddycha gwałtownie...zaciska dłonie w pięści...Ale spójrz co się dzieje? Dziecko to nagle zastyga w bezruchu. Zaczyna spokojnie oddychać, głęboko nabiera powietrza w płuca i wydmuchuje je stopniowo, wdech, wydech… I zaczyna mówić, najpierw bardzo cicho, potem coraz głośniej i pewniej:Bez złości mamy więcej radości. A za każdym razem staje się coraz spokojniejsze i bardziej przyjazne dla innych, pojawia się uśmiech radości na jego twarzy, który przekazuje drugiemu dziecku, a i to drugie się uspokaja. Widzisz oboje się odprężają, zaczynają się uśmiechać, rozmawiają ze sobą, są spokojne i uprzejme dla siebie. Myślisz sobie, to naprawdę świetny pomysł – bez złości mamy więcej radości….- zapamiętam to sobie. Potem powtarzasz to zdanie, wsiadasz do samolotu i lecisz z powrotem na Ziemię. Po cichu wypowiadasz zapamiętane zdanie BEZ ZŁOŚCI MAMY WIĘCEJ RADOŚCI!!!

Biedroneczko kochana. W załączniku jest termometr odmierzania złości, możesz go wykorzystać z rodzicami.

Radosnej zabawy życzę :) I pamiętaj Bez złości mamy więcej radości !!!!!:)

Agnieszka Grolewska

Data dodania: 2020-05-19 21:56:23