Religia - poniedziałek 9 XI 2020

KATECHEZA 11, w podręczniku str. 30-31

Temat: „Maria z Betanii uczy nas, jak mamy słuchać Pana Jezusa”

Modlitwa:  Dziękujemy Ci, Panie Jezu, za to, że pomagasz nam czynić dobro, a gdy zrobimy coś złego, pomagasz nam się poprawiać i przepraszać.

Wprowadzenie: Dzisiaj poznamy Marię, kobietę, która pokaże nam, jak powinniśmy słuchać Pana Jezusa. Ona bardzo Go kocha, dlatego uważnie słucha tego, co mówi jej Przyjaciel.

Opowiadanie: Po wyjściu z kościoła mama powiedziała ze smutkiem: – Zuzanko, dzisiaj źle zachowywałaś się w kościele. Przeszkadzałaś innym i sama też nie usłyszałaś, co mówi do ciebie Pan Jezus. – Jak to?! Przecież byłam grzeczna. Tylko kilka razy odwróciłam się do Julki. – No brawo, siostra. Pięknie się usprawiedliwiasz – stwierdził Franek. – A sporo straciłaś – powiedziała mama. – Dzisiejsza ewangelia mówiła o kobiecie, która kochała Pana Jezusa i dlatego wsłuchiwała się w Jego słowa. – Ale ja też kocham Pana Jezusa, mamo! – Wiem, Zuzanko, wiem. Na szczęście zawsze można się poprawić. Dzisiaj ci w tym pomogę. Chcesz? Opowiem ci dokładnie, o czym była ta ewangelia. – Tak! Teraz będę już słuchała – zapewniła Zuzia.

Analiza fragmentu z Pisma św.-  Łk 10,38–42.
Kiedy Pan Jezus przychodzi do domu Marty i Marii, ta druga siada u Jego stóp. Uważnie słucha tego, co Pan Jezus mówi. W tym czasie jej siostra, Marta, przygotowuje w pośpiechu jedzenie dla niespodziewanych gości. A że ma bardzo dużo pracy i nie może słuchać, co mówi Pan Jezus, denerwuje się. Chce wszystkich ugościć. Podchodzi do Pana Jezusa i skarży się: „Panie Jezu, powiedz mojej siostrze, żeby mi pomogła”. Pan Jezus odpowiada jej: „Marto, to, co robisz, jest bardzo ważne. Chcesz nas ugościć, ale to, co robi twoja siostra, Maria, jest najważniejsze. Ona uważnie Mnie słucha”.

Podsumowanie
Maria jest prawdziwym uczniem Pana Jezusa. Ona wie, jak ważne jest to, by Go słuchać. Kiedy się kogoś kocha, to chce się go poznawać, dowiedzieć się, co jest dla niego ważne. Kochacie swoich rodziców. Dlatego czekacie na ich powrót z pracy, chcecie im opowiedzieć o wszystkim, co się wydarzyło. Potrzebujecie rozmowy z nimi. Robicie to, co Maria. Ona bardzo kocha Pana Jezusa i Jego wizyta jest dla niej najważniejsza, bo może z Nim rozmawiać, słuchać Go.

Praca z podręcznikiem
Zadanie 1:

Pokoloruj na czerwono kółko przy tej postaci, która zajęła się wyłącznie słuchaniem słów Pana Jezus
Zadanie 2:
Przyjrzyj się obrazkowi i obrysuj na zielono sylwetki tych dzieci, które słuchają słów Pana Jezusa.

Data dodania: 2020-11-08 20:23:13
Data edycji: 2020-11-11 13:10:20