RELIGIA: 100 LAT URODZIN ŚWIĘTEGO JANA PAWŁA DRUGIEGO

Setne urodziny świętego Jana Pawła II
Gdy Tylko Helenka wyszła z mamą z przedszkola, zaraz zaczęła opowiadać o dzisiejszej religii. Kilka dni temu pani Gosia prosiła, aby dzieci przyniosły do przedszkola różne pamiątkowe rzeczy związane z osobą polskiego Papieża. Zbliżała się bowiem 100 rocznica jego urodzin. Dzieci przyniosły więc zdjęcia, widokówki, obrazki, które przedstawiały Jana Pawła II oraz miejsca związane z jego życiem i papieskimi podróżami.
Andrzej przyniósł bilet wstępu na krakowskie Błonia, na udział we Mszy świętej, której przewodniczył Jan Paweł II, Natalka zaś – biały różaniec, który kiedyś Papież wręczył jej rodzicom.
- Lekcja była taka ciekawa – westchnęła Helenka. – I chociaż nigdy nie spotkałam się z Janem Pawłem II, to wydaje mi się, że bardzo go kocham.
- Cieszę się, że tak mówisz Helenko – odpowiedziała mama.
- Chciałabym, żebyś coraz lepiej poznawała życie Ojca Świętego
i mogła kiedyś przeczytać to, co on napisał i powiedział.
- Właśnie mamo! Pani Gosia mówiła, że Ojciec Święty napisał wiele książek. Ale powiedziała też coś dziwnego: ”Najpiękniejszą książką, którą napisał święty Jan Paweł II, było jego życie.” Co to znaczy? Jak można „napisać życie”? Mama zastanowiła się chwilę, a potem odpowiedziała:
- Czasami ludzie porównują życie do pisania książki. Kiedy człowiek się rodzi, to tak, jakby otwierała się nowa książka. Ale ona nie od razu jest cała napisana. Gdy mijają kolejne dni i lata, człowiek zapisuje kolejne strony tej książki. Zapisuje je tym, co robi, co mówi, jak żyje.
Gdy urodził się mały Karol Wojtyła, przyszły papież, to też jakby otworzyła się nowa książka życia. Od urodzenia, aż do śmierci, wszystkie dni Ojca Świętego były wypełnione dobrem i miłością. I gdy ktoś teraz czyta tę książkę, czyli poznaje jego życie, może się wiele nauczyć i zapragnąć być równie dobrym i wspaniałym człowiekiem.
- A czy ja też piszę taką książkę?
- Oczywiście – potwierdziła mama i dodała – Dlatego każdy dzień życia jest taki ważny i powinien być przeżytym najpiękniej jak się da.
- Ojej , to ja chciałbym napisać taką książkę życia, jaką napisał Ojciec Święty. Taką pełną dobra. Ale nie wiem, czy potrafię – westchnęła dziewczynka.
- Uda ci się to, jeśli będziesz tego bardzo pragnęła – uśmiechnęła się mama. Bo chcieć, to móc!
Zapraszam do obejrzenia filmiku:

Data dodania: 2020-05-13 21:16:44
Data edycji: 2020-05-13 21:21:45