Poniedziałek 29.03.2021

Temat dnia: Malujemy pisanki.

Dzieko:

• wykonuje pisankę
  • bierze udział w zabawie ruchowej
  1. Słuchanie wiersza Doroty Gellner „Pisanki”

Dorota Gellner

PISANKI

Patrzcie,
ile na stole pisanek!

Każda ma oczy malowane, naklejane.
Każda ma uśmiech kolorowy
i leży na stole grzecznie, żeby się nie potłuc przypadkiem
w dzień świąteczny. Ale pamiętajcie!

Pisanki nie są do jedzenia.
Z pisanek się wyklują świąteczne życzenia.

Rozmowa na temat wiersza.
− Co znajduje się na stole? Jak wyglądają pisanki? Co wykluje się z pisanek?

Pisanki mają symbolizować rodzącą się do życia przyrodę, a w chrześcijaństwie jajko w czasie Wielkanocy jest symbolem nowego życia i odrodzenia. Ma oznaczać nowy początek, radość i nadzieję - właśnie dlatego jest malowane jest na jasne, wesołe kolory.

Rodzajów pisanek jest co najmniej kilka. A czy ty wiesz, czym różni się drapanka od kraszanki?

2. Rodzaje pisanek:

Kraszanki albo malowanki to kolorowe jajka bez wzorków. Powstaną, kiedy ugotujemy jajka w wodzie zabarwionej roślinami, np. płatkami kwiatów, łupinami cebuli, sokiem z buraków, korą dębu lub łupinami orzecha włoskiego.

Pisanki mają różne wzory. Aby zrobić pisankę, należy rysować (dawniej mówiło się „pisać”) na skorupce gorącym, roztopionym woskiem, a następnie zanurzyć jajka w barwniku. Jako narzędzi do pisania używano szpilek, igieł, słomek i drewienek.

Oklejanki (naklejanki) są przyozdobione sitowiem, płatkami kwiatów, skrawkami kolorowego błyszczącego papieru, tkaniny itp. Nalepianki powstają, kiedy ozdabiamy skorupki jajka różnobarwnymi wycinankami z papieru.

Rysowanki, skrobanki i drapanki to jajka, które najpierw były zabarwiane, a potem wydrapywano na nich wzory.

Wydmuszki jajka puste w środku, gdyż surowe białko i żółtko zostało usunięte poprzez zrobienie dziurki w skorupce i wydmuchanie zawartości.

Dla chętnych polecamy film: jak powstają pisanki?

3. Poznawanie ciekawostek na temat pisanek.
Dawniej uważano, że pisanki mają magiczną moc, dlatego np. dotykano nimi grzbietów bydła, aby było zdrowe i płodne, toczono je wzdłuż zagonów oziminy, żeby zapewnić sobie dobry urodzaj.
- Były one darem, który miał zapewnić obdarowanej osobie wszelką pomyślność.
-  Pełniły one rolę wykupu w obrzędach wielkanocnych, np.: dyngusa, chodzenia z barankiem lub kurkiem.

• Ludzie bogaci obdarowywali się drogimi pisankami, ze złota, przyozdobionymi szlachetnymi kamieniami.
  • Pisanki służyły do zabawy zwanej taczanką. Turlało się po stole malowane jaja, zderzając je ze sobą. Wygrywała ta osoba, której pisanka się nie potłukła.
  1. Zabawa ruchowa „Wyścig z jajem”

Najoczywistsza aktywność wielkanocna jaka nasuwa się wszystkim to wyścig z jajkiem. Potrzebna będzie łyżka - drewniana lub zwykła, i jajko. Uwaga: żeby zminimalizować straty w jajkach, polecamy sztuczne!

2. Wykonywanie pisanek według własnych pomysłów.

Potrzebne: jajka ugotowane na twardo lub wydmuszki z jajek i wg potrzeb może być np: kolorowy papier, kasza, mały makaron, bibuła, folia samoprzylepna, resztki materiałów, włóczka, elementy świąteczne wycięte z kolorowych gazet, flamastry, kasza manna, piórka itp.

Propozycje ozdabiania:

- każdy wzór innym materiałem np. kaszka manna, fasola, mały makaron

- plasteliną – cienko rozciera plastelinę na każdy wzorze inny kolor

- malowanie farbami

- inne, własne pomysły.

Może być też wersja papierowa pisanki- wystarczy pobrać wzór poniżej.

Ważne by dzieci były samodzielne. Ćwiczyły paluszki, koncentrację i kreatywność. Miały poczucie sprawstwa i brały aktywny udział w przygotowaniach świątecznych. Można podzielić się zdjęciami prac przesyłając nam zdjęcia. Przy malowaniu może towarzyszyć Wam piosenka, której uczyliśmy się w minionym tygodniu.

Miłego dnia życzą Wasze Panie!

UWAGA:  W załączniku również okazja do utrwalenia  poznanej litery "J".

3.  Źródło zdjęć:pixabay.com
Data dodania: 2021-03-27 08:17:03