PODRÓŻNICY (30.06.2020r.)

„Podróżnicy”

29.06.2020r.

Dzień dobry kochane dzieci!

Dziś ostatnia propozycja w tym roku. Dzisiejszy temat dotyczy podróżowania i jego sposobów:

Na pewno wiecie, że ludzie od dawna odbywali podróże w celu odwiedzania odległych miejsc. W dawnych czasach odbywali podróże pieszo, konno, żaglowcami. Chcieli poznawać nowe, nieznane miejsca. W trakcie podróży posługiwali się takimi słowami jak:

Nawigacja – określanie położenia i drogi do celu dla ludzi, statków, pojazdów lądowych

i innych przemieszczających się obiektów.

Luneta – służy do powiększania odległych obrazów.

Busola – urządzenie nawigacyjne służące do wyznaczania kierunku.

Kompas – przyrząd nawigacyjny służący do wyznaczania kierunku.

Sekstant – kątomierz lusterkowy, optyczny przyrząd nawigacyjny stosowany w żeglarstwie,

służący do mierzenia wysokości ciał niebieskich nad horyzontem.

Cyrkiel nawigacyjny – inaczej przenośnik nawigacyjny – to jeden z nawigacyjnych przyborów służący do mierzenia odległości na mapie przez porównanie długości odcinka zawartego między końcami ramion cyrkla z podziałką mapy.

1. Rozmowa na temat sposobów podróżowania:

Rodzic pyta:

Czym my najczęściej podróżujemy?

Czy znasz inne środki transportu?

−Czym chciałbyś/chciałabyś wyruszyć w podróż?

2. Zabawa ruchowa rozwijająca szybką reakcję na sygnał słowny – Gdzie poruszają się te pojazdy?

Dziecko porusza się po w rytm wyklaskiwany przez rodzica. Podczas przerwy w grze rodzic wymienia nazwy

różnych środków lokomocji. Jeśli te środki poruszają się po lądzie, dziecko przykuca; jeśli

w powietrzu – staje na palcach z rękami wyciągniętymi w górę; jeśli po wodzie – kładzie się

na brzuchu i naśladuje pływanie.

3. Wysłuchanie wiersza „Atrakcje w Bezpieczne Wakacje”:

Pożegnania nadszedł czas, w związku z czym pragniemy życzyć Wam kochane Entliczki-Pentliczki udanych, słonecznych i bezpiecznych wakacji!
Ponadto życzymy samych sukcesów, gdy po wakacjach wkroczycie w szkolne mury
!

Źródło zdjęcia głównego: https://pixabay.com/pl/photos/statek-%C5%82%C3%B3d%C5%BA-jezioro-%C5%82odzi-%C5%BCaglowej-952292/

Data dodania: 2020-06-29 21:33:17