PIERWSZE DNI W PRZEDSZKOLU

Pożegnanie rodzica z dzieckiem w przedszkolu, szczególnie na początku, bywa trudne.

Co można zrobić, aby choć trochę załagodzić ten proces?

• Warto uzbroić się w cierpliwość, pozytywnie nastawić i być wsparciem dla dziecka – okres adaptacyjny jest bardzo indywidualny dla każdego dziecka.

• Zawsze mówimy prawdę – zaburzone zaufanie trudno odbudować.

Powinniśmy powiedzieć dziecku, kiedy przyjdziemy. Wybieramy jeden konkretny      punkt dnia (dziecko nie orientuje się w czasie, nie wie, co to praca), np.: „Przyjdę po Ciebie po zupie!”, „Przyjdę po Ciebie po obiedzie!”.

MÓWIENIE PRAWDY I DOTRZYMYWANIE OBIETNIC = SPOKOJNE DZIECKO

• Przekazujemy dziecku pozytywne komunikaty (z radosnym głosem i uśmiechem na twarzy) - „Będzie fajnie!”, „Miłej zabawy!”.

Mówiąc „Nie bój się!”, uświadamiamy dziecku, że w ogóle jest czego się bać.

• Ustalamy rutynowe pożegnanie, np.: Buziak, przytulas i cześć itp.

• Krótkie pożegnanie - długie rozmowy przy drzwiach oraz przedłużane uściski utrudniają dziecku rozstanie.

• Ważne, aby dziecko weszło do sali „na własnych nogach” – nie na rękach rodziców, a wprowadzony za rękę.

• Zaufaj nauczycielom.

Każde dziecko jest inne.  Okres adaptacyjny może być długi i burzliwy lub łagodny. W okresie adaptacji bardzo ważna jest współpraca rodziców z nauczycielami oraz przebieg rozstania rodziców z dzieckiem.

Bibliografia:

Sobkowiak M. „Pożegnanie rodzica z dzieckiem w przedszkolu – siedem kroków do sukcesu”, w: „Bliżej Przedszkola”, nr 6.225/2020.

Źródło Plakatu: „Bliżej Przedszkola”, nr 6.225/2020.

Data dodania: 2020-08-25 22:18:28
Data edycji: 2020-08-25 22:22:19