Piątek - religia

KATECHEZA 12 w podręczniku strona 32 - 33

Temat: „Miłość Pana Jezusa przemienia życie Zacheusza”

Nawiązanie do poprzedniej katechezy
Podczas każdej Mszy Świętej ksiądz czyta słowo Boże. Właśnie wtedy mówi do nas sam Pana Jezus. On przekazuje swoje słowa także poprzez naszych rodziców i tych wszystkich, którzy pragną naszego dobra.

Opowiadanie
 – Wiesz, dzisiaj byłam mile zaskoczona zachowaniem Zuzi wobec dużo młodszej dziewczynki – mówiła do męża pani Ania, mama Zuzi i Franka. – Do tej pory w ogóle nie chciała się z nią bawić, mówiła, że nie będzie zajmować się maluchami. Aż tu nagle taka zmiana! – Hm, nasza córka dorośleje, Aniu – odpowiedział pan Paweł, czyli tata. – Zuzka wyrasta z egoizmu. – Co to jest egoizm? – zapytała Zuzia, która w tym momencie weszła do kuchni. – A jak nazywa się dziewczynka, która podsłuchuje? – zażartował tato, unosząc Zuzię. – Tato, nie podnoś mnie! Jestem już duża! – protestowała dziewczynka. – Widzisz, Aniu, chyba miałem rację, mówiąc, że córka nam dorośleje – śmiał się tato.
Pismo Święte (Łk 19,1–10)
W pewnym mieście ludzie wychodzą na ulice, bo dowiadują się, że widziano w nim Pana Jezusa. Każdy chce Go zobaczyć. Zbiera się tłum. O Panu Jezusie wiele słyszał bogaty i bardzo chciwy celnik imieniem Zacheusz. Niestety jest niskim mężczyzną i żeby zobaczyć Pana Jezusa, musi wspiąć się na drzewo. Pan Jezus zauważa go i zwraca się do niego: „Zacheuszu, zejdź prędko, bo muszę zatrzymać się w twoim domu”. Wielu ludzi dziwi się, że Pan Jezus chce odwiedzić takiego grzesznika. Zaproszeni na ucztę słyszą, jak Zacheusz mówi do Pana Jezusa: „Panie, oto połowę moich pieniędzy oddaję ubogim. A jeżeli kogoś skrzywdziłem, oddam mu cztery razy więcej”. Spotkanie z Panem Jezusem przemienia serce Zacheusza. Zaczyna on żyć tak, jak uczy tego Pan Jezus.

Praca z podręcznikiem
Zadanie 1:
Zacheusz oddaje długi wielu ludziom.
Narysuj w ich rękach woreczki z pieniędzmi.
Zacheusz przekonuje się, że Pan Jezus kocha go mimo złego postępowania. Zacheusz rozumie, że Pan Jezus przychodzi do niego, aby się nawrócił – zmienił swoje życie. Pan Jezus nikogo nie odrzuca. Za każdego człowieka oddaje życie. Każdego bardzo kocha.
Zadanie 2:
Dzieci na rysunkach zmieniły swoje zachowanie. Połącz obrazki, rysując po śladach.
Podczas spotkania z Zacheuszem Pan Jezus przemienia serce tego człowieka. Zacheusz zaczyna widzieć w Panu Jezusie swego największego Przyjaciela.

Modlitwa: Panie Jezu, dziękujemy Ci za to, że poznaliśmy Zacheusza, który przemienia swoje życie, bo rozumie, jak bardzo Go kochasz. Dzięki Twojej miłości staje się on dobrym człowiekiem.
Dziękujemy Ci, Panie Jezu.

Data dodania: 2020-11-12 16:53:14
Data edycji: 2020-11-12 16:54:40