Piątek - 27.03.2020

Piątek, piąteczek, piątunio!!! Witam wszystkie Biedroneczki i Rodziców.

Temat: Bzy, bzy, bzy – pszczółka mała.

Cele:

- rozwijanie mowy, przyswajanie wiedzy na temat pszczół

- rozwijanie sprawności manualnej

- usprawnianie narządów artykulacyjnych

I. Słuchanie ciekawostek na temat pszczół. (ilustracje w załączniku).

Pszczoły żyją w zorganizowanych grupach. Budują z czystego wosku pionowe plastry z obustronnie ułożonymi komórkami służącymi do wychowania czerwi i przechowywaniu pokarmu. Osobniki dorosłe i larwy odżywiają się nektarem, spadzią oraz pyłkiem kwiatowym. Zakładają duże kolonie, liczące od kilku do kilkudziesięciu tysięcy osobników. Wszystkie gatunki pszczół wytwarzają miód. Wczesną wiosną cała armia pszczół zbiera nektar i pyłek kwiatowy, zapylając kwitnące sady, łany rzepaku i większość roślin będących surowcami do produkcji żywności. Rodziny pszczele składają się z matki, 15-60 tysięcy robotnic oraz od kilkuset do kilku tysięcy trutni. W gnieździe na dole plastrów, w tak zwanej rodni, pszczoły wychowują czerw. Powyżej składają zapasy pyłku. Zapasy miodu pszczoły magazynują w części nazywanej miodnią.

II. Ćwiczenia usprawniające pracę narządów artykulacyjnych.

- Oblizywanie się od ucha do ucha, bo miód jest taki słodki

- Naśladowanie zlizywania miodu z górnej wargi, a potem – z dolnej wargi

- Zlizywanie miodu spod nosa, a potem brody

- Po „najedzeniu się” czyścimy jamę ustną – czyścimy lewą stronę policzka (od wewnątrz) językiem, potem prawą stronę

- Czyścimy językiem zęby, każdy po kolei, najpierw u góry, następnie na dole

- „Wymiatamy językiem” resztki z buzi, na początku z podniebienia, potem z dołu

III. Wykonanie pszczoły – praca plastyczno – techniczna.

Rodzice i dzieci, jesteście bardzo kreatywni, więc czekamy na Wasze pomysły. Może to być praca na kartce lub praca przestrzenna lub każda inna :).

Gdyby takie pomysły się nie znalazły, można wykonać pszczołę z rolki po papierze toaletowym. Potrzebna będzie: rolka po papierze toaletowym, żółta kartka (lub pomalowana na żółto), czarna kartka, klej, nożyczki, pisak, woreczek foliowy.

Rolkę oklejamy żółtą kartką papieru. Na to przyklejamy czarne paski ok. 0,5 cm. Na górnej część rolki robimy oczy, usta (dziubek:) ), wycinamy czółka i gotowe. A jeszcze chwileczkę – trzeba jeszcze wyciąć skrzydełka i przykleić do rolki. Pochwalcie się waszymi pomysłami, przyślijcie zdjęcia, a udostępnimy na stronie.

Myślę, że zabawy Wam się podobają. Teraz spotkamy się wirtualnie dopiero w poniedziałek.

Miłego weekendu życzę. Buziaki Biedroneczki.

Agnieszka Grolewska

P.s Pszczółki, które przyleciały od Piotrusia,Martyny, Grzesia, Antka, Franka, Stasia, Zosi i Kuby. :) Już czuć wiosnę.

"Doleciały jeszce pszczółki od Pawła i Gabrysia.

Data dodania: 2020-03-26 19:48:34
Data edycji: 2020-04-02 19:39:35