Piątek - 26.06.2020

Witamy Was w piątek:)

Temat dnia: Wakacyjny pociąg.

Na powitanie niech każdy wstanie ,

niech każdy wstanie raz, dwa , trzy,

A po ukłonie zaklaszcze w dłonie ,

zaklaszcze w dłonie raz, dwa, trzy.

.,,Kolorowy pociąg”-słuchanie wiersza ,,Kolorowy pociąg” D. Gellner i rozmowa kierowana dotycząca treści.

Kolorowy pociąg”
Wycinam z papieru kolorowy pociąg.
Kolorowe koła po szynach turkoczą.
W niebieskim wagonie niebo rozgwieżdżone,
w żółtym – słońce z uśmiechem złocistym.
W czerwonym – kilka maków,
w białym – puszysty obłok,
w zielonym – wilgotne listki.
A w ostatnim – największym –
Bukiet spełnionych marzeń.

Rozmowa kierowana – odpowiadanie na pytania całymi zdaniami.
O czym jest wiersz?
Jaki jest w wierszu pociąg?
Co było w ostatnim wagonie?

Posłuchajcie jakie odgłosy wydają pociągi.

Wakacyjny pociąg” – zabawa matematyczna, nazywanie figur geometrycznych z jakich powstał pociąg. Przygotujcie wycięte figury geometryczne z kolorowego papieru (koła, prostokąty, kwadraty, trójkąty). Spróbuj utworzyć z nich pociąg. Nazwij wszystkie użyte figury, przeliczcie je. Powiedz jakich figur jest najwięcej, a jakich najmniej.

Zabawa Kolory – wyrabiająca reakcję na ustalone hasła.

Potrzebne Nam będą paski bibuły w pięciu kolorach, dowolny instrument perkusyjny.

Dziecko zajmuje dowolne miejsce w pokoju , w ogrodzie. Paski bibuły leżą na środku. Dziecko maszeruje w rytmie dowolnego instrumentu po kole.

Na przerwę w grze zatrzymuje się. Rodzic wymienia jeden kolor, a dziecko podbiega zabiera odpowiedni kolor i wraca do marszu machając paskiem bibuły . Czynności powtarzamy zmieniając kolory.

Zabawa badawcza – Dlaczego czereśnie pękają?

Potrzebne Nam będą: czereśnie – całe i popękane, rabarbar, woreczek foliowy, miska z wodą.

- Wyjaśnienie dziecku, dlaczego, kiedy pada deszcz, dojrzewające latem owoce pękają.

- Oglądanie rabarbaru, opisywanie jego wyglądu, przeznaczenia, zwracanie uwagi na czerwoną skórkę brudzącą palce oraz, że liście rabarbaru mają charakterystyczny kształt.

- Włożenie jednego kawałka liścia do woreczka foliowego, a pozostałych do miski z wodą. Następnego dnia porównywanie wyglądu rabarbaru z woreczka z rabarbarem z wody (rabarbar wyjęty z woreczka nie zmienia swojego wyglądu, ma nadal równe, całe końce; natomiast ten wyjęty z wody jest na końcach popękany i zwinięty). To efekt wchłaniania wody. Skórka wchłania jej więcej niż miąższ. Właśnie dlatego rabarbar pęka na końcach i się zwija. Podobne zjawisko można zaobserwować również u innych owoców. Czereśnie, kiedy są już dojrzałe i pada na nie deszcz, zaczynają pękać. Miąższ znajdujący się pod skórką chłonie jak gąbka krople wody, które padają na skórkę. Owoc zwiększa więc swoją objętość. Skórka natomiast nie zachowuje się jak nadmuchiwany balonik, nie rozciąga się i dlatego pęka. Podobnie jak czereśnie pękają również wiśnie, śliwki i agrest.

- Degustowanie czereśni – całych i popękanych

Piosenka "Na zawsze zapamiętasz"

Zabawa ruchowo – naśladowcza Wakacyjny pociąg.

Dziecko z rodzicem tworzą pociąg. Pociąg będzie jechał przez różne miejsca, których nazwy będzie podawał maszynista (osoba prowadząca pociąg) np.: las, łąkę, plażę, góry… Gdy wymieni dane miejsce, pociąg zatrzymuje się, a pasażerowie pokazują to, co można robić w tym miejscu.

A na koniec zabawa z wykorzystaniem rymowanki i budowanie zamków z klocków .

Zamki piękne były.

W Polsce tu i tam,

a ja swój zamek

z klocków lego mam.