Piątek - 08.05.2020

Witam wszystkich. Piątek, ostatni dzień ,w którym rozmawiamy o naszym kraju.

Temat dnia: Polska w Unii Europejskiej.

Cele:

- poznaje legendę powstania Warszawy

- przybliża sobie wiadomości na temat zabytków Warszawy

- poznaje podstawowe wiadomości o Unii Europejskiej

Potrzebne będzie: karty pracy, kredki, ołówek, zdjęcia prezentujące Warszawę i Unię Europejską

1. Warszawa – stolica Polski.

Przyjrzyjcie się ilustracją w książce (w załączniku), przedstawiającym legendę o powstaniu Warszawy. Rodzice przeczytają Wam, a następnie spróbujecie opowiedzieć legendę własnymi słowami.

Odpowiedzcie na pytania:

- Jak powstała Warszawa?

- Czy Warszawa zawsze była stolicą Polski? (nie, Gniezno, Kraków)

- Nad jaką rzeką leży Warszawa? (Wisła – największa rzeka Polski)

- Co jest herbem Warszawy? (warszawska syrenka)

W załączniku jest plik Warszawa – proszę obejrzyjcie sobie zdjęcia.

2. Przynależność Polski do Unii Europejskiej.

Otwórzcie załącznik z UE. Proszę obejrzeć ilustracje, można je z rodzicami omówić.

Kilka ciekawostek o Unii Europejskiej:

Unia europejska to związek państw leżących na kontynencie europejskim. Unia pomaga państwom członkowskim w handlu, bezpieczeństwie i prawie obywateli. Niedawno grupa liczyła 28 państw ale od 2016 roku Wielka Brytania zagłosowała za opuszczeniem Unii Europejskiej (Belgia, Francja, Holandia, Luksemburg, Niemcy, Włochy, Dania, Irlandia, Grecja, Hiszpania, Portugalia, Austria, Finlandia, Szwecja, Cypr, Czechy, Litwa, Łotwa, Malta, Estonia, Słowacja, Słowenia, Węgry, Bułgaria, Rumunia, Chorwacja i Polska) – możecie poszukać ich na mapie . Symbole Unii to: flaga (błękitne tło z 12 złotymi gwiazdkami), Hymn europejski (Oda do radości), Dzień Europy (święto, które obchodzimy 9 maja), motto: „Zjednoczona w różnorodności”.W UE rządzą: Rada Europejska, Parlament Europejski, Trybunał Sprawiedliwości i Komisja Europejska.

Karta pracy cz 4, s 35 – wykonaj zadanie.

Kilka ciekawostek o niektórych państwach:

Dania – jest tam Legoland, przyciągający dzieci z całej Europy. Kraj słynie z klocków Lego. Jest 7-krotnie mniejsza niż Polska. W Danii bardzo dbają o środowisko. W języku duńskim TAK oznacza DZIĘKUJĘ.

Finlandia – mieszkający tam ludzie są bardzo gościnni. Lato trwa tam od czerwca do września, a w lipcu można podziwiać tzw białe noce. Jest tam bardzo dużo jezior – ok. 190 000.

Norwegia – całą północną część kraju pokrywa prawdziwa tundra, po której wędrują stada reniferów.

Grecja – kraj bardzo słoneczny, aż 300 dni w roku. Ma najwięcej lotnisk międzynarodowych. Jest tam bardzo dużo gór i wysp. Z Grecji pochodzi ser feta, oliwa z oliwek i jogurt.

Włochy – państwo, do którego należy dużo wysp. Na Sycylii znajduje się wulkan Etna. Włochy słynne są z produkcji makaronów, oliwy i win. Jest bardzo dużo trzęsień ziemi. Kształt kraju wygląda jak but.

3. Karty pracy (w załączniku)

Na zakończenie karty pracy. Jest tego trochę, ale wiem,że dacie radę i z chęcią zrobicie:)

- s 33 – pokoloruj według wzoru

- s 34 – rysuj po śladach

- s 36 – naklej według wzoru

- s 37 - w którą stronę – prawo – lewo

Mocno ściskam, aby na cały weekend starczyło.

Agnieszka Grolewska

Data dodania: 2020-05-08 07:19:24