Małe i duże krople deszczu - 17.11.2020

Witajcie Wszyscy we wtorek!

Mamy nadzieję, że mimo pogody mieliście ochotę dzisiaj na naszą poranną gimnastykę.

Prosimy o przygotowanie do zajęć: tekst wiersza, zamknięte pudełko lub miska zakryta ręcznikiem, pokrywką, a w niej wycięte z papieru: mała i duża chmura, małe i duże krople deszczu, kartki papieru, zabarwiona woda na niebiesko (o ile Państwo mają taką możliwość: atramentem, barwnikiem spożywczym, farbą plakatową, niebieską krepą), narzędzie do przenoszenia kropelek: pipeta, wykałaczka do szaszłyków, patyczek higieniczny etc.

Temat: Małe i duże krople deszczu.

PRZEBIEG ZAJĘĆ:

1. Pogoda za oknem i w wierszu.

Jeśli pada deszcz, podejdźcie proszę Państwo do okna i poproście dziecko o opisanie pogody. Przeczytajcie dziecku następnie wiersz:

Pada deszczyk, pada

Od samego rana.

Pada deszczyk pada,

Zmoczył nam ubrania.

Przestań wreszcie płakać

Chmurko nadąsana,

Baw się razem z nami

- hopsa, hopsa, dana.

Chmurka posłuchała,

Deszczyk już nie kapie

Tylko krople z drzewa lecą, kto je złapie?

Złapię kroplę, złapię,    (udajemy, że łapiemy krople dłońmi)

Klasnę w dłonie obie,    (klaszczemy w dłonie)

Wkoło się obrócę    (obrót wokół własnej osi)

I podskoczę sobie.    (podskok do góry)

Jeśli dziecko będzie chętne można przyswoić sobie wierszyk, powtórzyć kilka razy.

2. Zaczarowane pudełko.

Wyciągnijcie teraz Państwo, zaczarowane pudełko z kroplami deszczu i chmurami. Poproście dziecko by się z nim samo zapoznało, wypowiedziało samodzielnie co tam jest, może zauważy różnice między elementami. Następnie rozłóżcie proszę chmury i poproście dziecko, aby dopasowało krople do chmur: mała chmura – małe kropelki, duża chmura – duże kropelki.

3. Zabawa kroplami deszczu.

Zaproście teraz proszę Państwo malucha do zabawy z kroplami deszczu. Zabarwioną wcześniej wodę w miseczce, zachęćcie do przeniesienia jej kropel na kartkę za pomocą pipety, wykałaczki od szaszłyka, patyczka higienicznego (co Państwo macie w domu). Poproście też dziecko, aby przeniesioną kropelkę spróbowało zdmuchnąć. Będzie to zarazem ćwiczenie logopedyczne oraz wyjątkowa praca plastyczna!

Pozdrawiamy serdecznie, miłego dnia!

Źródła:

Data dodania: 2020-11-16 12:49:11