JAK PRZYGOTOWAĆ DZIECKO DO PRZEDSZKOLA

Trening samodzielności u dziecka

Wdrażanie dziecka do samoobsługi (samodzielne spożywanie posiłków, mycie rąk, załatwianie potrzeb fizjologicznych, zdejmowanie i ubierania podstawowych części garderoby, sprzątanie zabawek).

Pokaż dziecku miejsce jego przyszłego pobytu

Zapoznaj dziecko z okolicą, budynkiem przedszkolnym, placem zabaw.

Zatroszcz się o emocje dziecka

Wytwórz u dziecka pozytywne nastawienie do przedszkola. Opowiadaj dziecku o przedszkolu. Pamiętaj, by mówić pozytywnie, przedstawiać czas spędzony w przedszkolu jako codzienną, ciekawą przygodę, która jest dla dzieci przyjemna i naturalna.

Włącz dziecko w przygotowania do pójścia do przedszkola

np.: wybierając i pakując wspólnie wyprawkę Przedszkolaka.

Zajrzyj do własnych emocji

Zastanów się, czy odczuwasz nieuzasadnione obawy lub poczucie winny, spowodowane posłaniem dziecka do przedszkola. Zadbaj o własne poczucie bezpieczeństwa. Obdarz zaufaniem Przedszkole i nauczycieli. Zwróć uwagę na korzyści, jakie edukacja przedszkolna może przynieść Twojemu dziecku.

Wspólnie z dzieckiem baw się i czytaj

Wspieraj dziecko w rozumieniu tego, co będzie się działo w przedszkolu np.: przez czytanie książek o tej tematyce. Treść bajki można potem wspólnie opowiadać, a także przypominać przygody bohatera w odpowiedniej sytuacji.

Bibliografia:

Wentrych A. (2016), Zanim wkroczy specjalista. Jak pomóc przedszkolakowi w trudnych sytuacjach, Wydawnictwo CEBP 24.12 Sp. Z o.o.

Majorczyk M. (2018), O dziecku na starcie edukacji przedszkolnej…, [w:] „Bliżej Przedszkola” nr 6.201.

Data dodania: 2020-06-30 11:07:00
Data edycji: 2020-06-30 11:24:01