JAK NASI RODZICE (26.05.2020r.)

JAK NASI RODZICE

(26.05.2020r.)

Święto rodziców II

Witam kochane dzieci!

1. Ćwiczenia w porównywaniu wzrostu:

• Mierzenie wzrostu dziecka. Miarka.
    Rodzic mierzy wysokość ciała dziecka za pomocą miarki . Określa czy dziecko jest wysokie (jego wzrost wykracza poza średnią wysokość 6-latka, która dla dziewczynek wynosi 120 cm, a dla chłopców – 122 cm).
  • Porównywanie wzrostu dzieci. Wyższy, niższy.
    Potrzebne będzie: zdjęcie grupowe z balu karnawałowego
    Dzieci oglądają zdjęcie z balu i porównują wzrost swój do wzrostu kolegów i koleżanek (jeśli dziecko siedzi na zdjęciu – porównuje wzrost stojących kolegów i koleżanek).
    Np. Zosia jest niższa niż Kacper.
    Kacper jest wyższy niż Zosia.

2. Wypowiedzi na temat – Co lubią moi rodzice?
    Dziecko określa, co lubi mama, co lubi tata, ale odpowiedzi podaje, dzieląc dane słowa na sylaby.
    Np.: dziecko mówi, że jego mama lubi cze-ko-la-dę, a tata cias-to. Rodzic syntezuje sylaby i podaje całe słowa (czekolada, ciasto).

3. Zabawa ruchowo-naśladowcza Jak nasi rodzice.
    Dziecko porusza się po pomieszczeniu w rytm wyklaskiwany przez rodzica.
    Na hasło Jak mama naśladuje czynności wykonywane przez mamę. Na hasło Jak tata – czynności wykonywane przez tatę.

4. Zagadki o członkach rodziny:

To „m” litera, to „a” litera.
Te dwie litery wyraz zawiera.
Słowo serdeczne, odgadniesz sama.
To jest na pewno słowo … . (MAMA)

Oto niezwykle łatwa zagadka.
Kim jest dla Ciebie syn Twego dziadka? (TATA)

Łatwą tu zagadkę mamy:
kim jest dla was mama mamy? (BABCIA)

Nie każdy jest siwy,
nie każdy wąsaty,
lecz każdy jest tatą
mamy albo taty. (DZIADEK)

5. Ćwiczenia gimnastyczne metodą Rudolfa Labana:
Potrzebne będą: nagranie muzyki marszowej, paski kolorowej bibuły/paski gazety.

Zgodnie z muzyką – dziecko maszeruje po obwodzie koła na palcach, gdy nagranie muzyki jest głośne, a w przysiadzie, gdy nagranie muzyki jest ciche. W czasie marszu rodzic rozdaje dziecku złożone paski bibuły.

Tańczące bibułki – przy nagraniu dowolnej muzyki dziecko swobodnie tańczy i porusza paskami bibułki trzymanymi najpierw w prawej, a potem w lewej ręce. Podczas przerwy w grze przykuca i układa z bibułki dowolne kształty na podłodze.

Po kole – dziecko na podłodze układa koła z bibułki i skacze dookoła nich obunóż, w jedną i w drugą stronę.

Powitania bibułką – dziecko dotyka bibułką różnych części ciała wymienianych przez rodzica.

Jak najwyżej – dziecko wyrzuca bibułkę do góry, obserwuje jej opadanie, i łapie ją tuż nad podłogą.

Sprytne palce – dziecko chwyta palcami stopy bibułkę leżącą na podłodze i podaje ją sobie do rąk.

Rysujemy ósemkę – dzieci przekłada bibułkę z ręki do ręki na kształt ósemki pomiędzy rozstawionymi nogami.

Lustro – jedno z dziecko lub rodzic tworzą parę. Jedno z nich jest lustrem, które odbija ruchy partnera, naśladując je. Po kilku ruchach następuje zmiana ról.

Wiatr i wiaterek – dziecko dmucha na paski bibuły z większym i z mniejszym natężeniem.

Latające owady – dziecko zgniata bibułkę w kulkę, rzucają przed siebie i podąża jej śladem.

Marsz z muzyką – dziecko rytmicznie maszeruje po pomieszczeniu i przy nagraniu marszowej melodii. Podczas przerwy w grze przykuca i wyskakuje w górę.

6. Złóż najpiękniejsze życzenia swojej mamie z okazji jej święta!

Karta pracy, cz. 4, s. 46, 47, 48:

Czytanie zdań z rodzicem lub samodzielnie. Rysowanie swojej mamy i swojego taty. Nazywanie kwiatów.

Kolorowanie ubrań tej osoby z pary, która jest wyższa. Naklejanie zdjęć odpowiedniego kwiatu.

Wyklaskiwanie podanego rytmu, w powtarzaniu tekstu za N. Określanie, w którą stronę zwrócone są serduszka. Naklejanie brakujących serduszek. Rysowanie po śladach dużych serduszek. Rysowanie w ich wnętrzu małych serduszek.

MIŁEJ ZABAWY! DO JUTRA!

Źródło ilustracji głównej: